HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Öksürük ilaçları çocuklarda işe yaramıyor

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) danışmanları, soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının 6 yaşın altındaki çocuklarda işe yaramadığını ve kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Öksürük ilaçları çocuklarda işe yaramıyor

FDA'nın kendi bünyesi dışındaki uzmanlardan oluşan danışma komisyonunun üyelerinden Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Sean Henry, "şu anda elimizdeki verilere göre, bu ilaçlar işe yaramıyor görünüyor" dedi.

6 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN LİSTE

Uzmanların 6 yaşın altındaki çocuklarda etkili olmadığı için kullanılmamasını istediği ilaçlar dekonjestanlar, balgam sökücüler (ekspektoranlar), antihistaminikler ve öksürük kesenlerden (anti-tussiflerden) birini ya da birden fazlasını içeren ilaçlar.

Bu ilaçların büyük kısmı reçetesiz olarak eczanelerde satılıyor.Komisyonun aldığı başka bir kararla bu etken maddeleri içeren ilaçlarla ilgili daha fazla inceleme yapılması da istendi. İlaç şirketlerinin 2 yaş altındakilere reçetesiz satılan bu tür ilaçların satışını durdurmak için harekete geçtiği belirtildi.

Uzmanlar bu tür ilaçların daha büyük çocuklarda işe yaradığını gösteren veriler de olmadığını belirtiyorlar, ancak bu ilaçların kullanımına karşı bir tavsiyede bulunmaktan kaçınıyorlar. İlaç sanayi yetkilileri ise çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için yılda 3,8 milyar kez kullanılan bu ilaçlarının işe yaradığını ve güvenli olduğunu savunuyor.

(AA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler