HABER

Olimpiyatlar'a savaş gemileriyle koruma

İngiltere hükümeti, Londra Olimpiyatları'nda güvenliği sağlamak için ordudan yardım alınacağını açıkladı. Olimpiyat tesisleri ve çevresinde binlerce asker görevlendirilecek, Thames Nehri üzerinde savaş gemisi demirleyecek.

İngiltere'de hükümet, yazın Londra'da düzenlenecek olimpiyat oyunlarının güvenliğine ordunun da katkıda bulunacağını açıkladı.

Savunma Bakanlığı, güvenlik çalışmalarının polisin liderliğinde yürütüleceğini, ama ordunun da ''önemli bir katkı sağlayabileceğini'' duyurdu.

Polise destek olmak amacıyla 5 bin askerin görevlendirileceği, ayrıca 7,500 askerin de müsabakaların yapılacağı yerlerde konuşlandırılacağı, bin askerin de lojistik destek sağlayacağı bildirildi.

Geçen hafta hükümet, oyunların güvenliği için ayrılan bütçeyi yaklaşık 500 milyon dolardan yaklaşık 900 milyon dolara yükseltmişti.

Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı, Olimpiyat tesislerinde 23 binden fazla güvenlik görevlisinin olacağını tahmin ediyor.

Ordunun 2012 Olimpiyatlar'ındaki güvenlik rolü kapsamında donanmaya ait iki savaş gemisinden birinin Thames nehri üzerinde Greenwich'te diğerinin de Dorset'te demirleyecekleri açıklandı.

Savunma Bakanı Philip Hammod, İngiltere'nin yakın tarihin en büyük güvenlik sorumluluğuyla karşı karşıya kaldığını belirtirken, olimpiyat oyunlarında ordudan yardım alınmasının 1996'daki Atlanta Olimpiyatları'ndan bu yana rutin bir uygulama olduğunu söyledi.

Savunma Bakanı, ayrıca olimpiyatlar sırasında Londra'yı güvenli tutabilmek için ordunun bütün olanaklarından yararlanacaklarını, Typhoon savaş uçaklarıyla ve karadan havaya füze savunma sistemleriyle kentin hava sahasını kontrol altında tutacaklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler