Önder Aksakal DSP'nin genel başkanı oldu

Seçimlerin ardından değişikliğe giden DSP'nin yeni dönemde Genel Başkanı Önder Aksakal oldu. Peki, DSP'nin yeni Genel Başkanlığı'na seçilen Önder Aksakal kimdir? İşte yanıtı...

Önder Aksakal DSP'nin genel başkanı oldu

DSP'nin olağanüstü kurulu toplandı. Olağanüstü kurultayda gerçekleştirilen başkanlık seçiminin sonuçları da belli oldu. Önder Aksakal, Emrah Konuralp ve Zeki Sezer'in genel başkanlığa aday olduğu seçim sonuçlarına göre üçüncü turda 247 delegenin oyunu alan Önder Aksakal, DSP Genel Başkanlığı'na seçildi.

Tes-İş Sendikası Konferans Salonu'nda düzenlenen olağanüstü kurultayda Aksakal ile birlikte Emrah Konuralp ve Zeki Sezer de genel başkanlığa aday oldu. Genel başkanlık seçiminin ilk turunda kayıtlı 636 delegeden 393'ü oy kullandı. Bu turda 2 oy geçersiz sayılırken, Önder Aksakal 235, Emrah Konuralp 95 ve Zeki Sezer ise 61 oy aldı. Bu turda adaylardan hiçbirisi salt çoğunluğa ulaşamadı.

Birinci tur oylamasının sonuçlarının açıklanmasının ardından eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer adaylıktan çekildiğine ilişkin dilekçesini Divan'a iletti. İkinci tur oylamaya 372 delege katıldı. Yine 2 oyun geçersiz sayıldığı bu turda Önder Aksakal 250, Emrah Konuralp ise 120 delegenin oyunu aldı.

Üçüncü tur oylamada 357 delege oy kullanırken, bunların 356'sı geçerli sayıldı. Son turda Emrah Konuralp 109 delegenin oyunu alabilirken, 247 oy alan Önder Aksakal DSP'nin yeni Genel Başkanı seçildi. Olağanüstü kurultayın sonunda delegelere teşekkür konuşması yapan Aksakal, 2016 yılının DSP'nin ve demokratik solcuların olacağını söyledi. Önder Aksakal, DSP'yi tekrar iktidar yapmak için hep birlikte çok çalışacaklarını da bildirdi. Delegelere hitap eden eski Genel Başkan Masum Türker de Aksakal'ın önüne engeller konulmaya çalışılacağını ama başta kendisi olmak üzere tüm partililerin buna engel olması gerektiğini ifade etti.

ÖNDER AKSAKAL KİMDİR?

Mehmet Önder Aksakal, 1960 yılı doğumlu Antalya'lı siyasetçidir. Önder Aksakal 5 yıl süren ilköğretim hayatının ilk 4 senesini Aydın’ın Karacasu ilçesine bağlı Geyre İlkokulu’nda, son senesini ise Aydın Gazipaşa İlkokulu’nda tamamladı. Ortaöğretim hayatını Aydın İsmet İnönü Ortaokulu’nda geçirdi, lise eğitimini ise Aydın Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’nde sürdürdü. 1976-1977 öğretim yılında Konya DMMA İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde üniversite öğretimine başlayan Önder Aksakal Selçuk Üniversitesi’nden mezun oldu.

21, 22 ve 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Demokratik Sol Parti’nin Aydın Milletvekili adayı olan Önder Aksakal, 2003 ve 2004 yıllarında Demokratik Sol Parti Aydın İl Başkanı olarak görev yaptı. 25 Temmuz 2004 tarihinde gerçekleştirilen Demokratik Sol Parti 6.Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi; Demokratik Sol Parti 7, 8 ve 9. Olağan Kurultaylarında bu görevini sürdürdü. Demokratik Sol Parti’nin 17 Mayıs 2009 tarihinde yapılan olağanüstü kurultayında Dr. Masum Türker’in Parti Genel Başkanı seçilmesinden sonra Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Önder Aksakal Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarına devam etti.

Önder Aksakal, Parti’nin 06 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen 8. olağan kurultayından sonra, oluşturulan Başkanlık Kurulu’nda yeniden Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi ve Örgüt Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. 30 Haziran 2013 tarihinde yapılan Demokratik Sol Parti 9. Olağan Kurultayı neticesinde de Genel Başkan Yardımcılığı ve Örgüt Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürdü. Mühendislik, inşaat ve müşavirlik alanında hizmet veren bir şirketi olan Önder Aksakal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler