Orkid'in gazete kağıtlı videosu sosyal medyaya damga vurdu, firma açıklama yaptı

Türkiye’de Orkid markası için yurt dışında düzenlenen bir yarışma için İngilizce olarak hazırlanan mağaza içi videosu sosyal medyaya damga vurdu. Ped paketini kadına şiddet ve tecavüz haberleri ile dolu bir gazete sayfasına saran firmanın bu videosu tepkilere neden oldu. Destek veren olduğu kadar tepki gösterenin de olduğu video hakkında Orkid tarafından yapılan açıklamada, 'herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olduysa bundan dolayı üzgünüz' denildi.

Orkid'in gazete kağıtlı videosu sosyal medyaya damga vurdu, firma açıklama yaptı

Ped markası Orkid tarafından hazırlanan mağaza içi video sosyal medyada tartışma yarattı. Orkid'in Türkiye'de nasıl satıldığına ilişkin tasarlanan video sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Videoda, Türkiye’de pedlerin gazete kağıdına sarılarak satıldığı belirtiliyor ve kadın haklarına yönelik ihlâllerin haberleri markanın ambalajına yerleştiriliyor.

Yurt dışında düzenlenen bir yarışma için İngilizce olarak hazırlanan ve yayınlanan videoda ped paketi, tecavüz haberleri ve kadına şiddet haberleri ile dolu bir gazete sayfasına sarılıyor. Yayınlanan videoya hem destek verenler hem de tepki gösterenler oldu.

ped3

Tepki gösterenler Türkiye pedlerin gazete paketine sarılı olarak satılmadığını söyledi. Kimileri videoda Türkiye'nin aşağılandığını iddia etti. Öte yandan videonun içeriğini savunan ve gerçek olduğunu söyleyerek destek verenler de vardı.

Gazeteci Banu Avar Orkid'in niyetinin iyi olmadığı görüşünde olan isimlerden. Attığı twitte 'Orkid almayın' çağrısında bulundu.

Türkiye’de Orkid markası için tasarlanan mağaza içi kampanyası, Türkiye’de ve dünyada kadınların yaşadığı damgalanma, ekonomik kısıtlar nedeniyle hijyenik pede erişememe ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de dahil olmak üzere bazı ciddi sorunlara ışık tutmak amacını taşıyordu. Bu sorunlar nadiren tartışılıyor, genellikle utanç duygusuna dönüşüyor ve genç kızlar, kadınlar ve aileleri için hayat boyu karşı karşıya kalacakları konuları oluşturuyor.

ORKİD'TEN AÇIKLAMA

Fikrin uygulanmasında niyetimizi tam olarak yansıtamadığımızı görüyoruz ve herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olduysa bundan dolayı da üzgünüz. Ancak söz konusu video, bir yaratıcı endüstri etkinliği için özel olarak, yerel ajansımız tarafından mağaza içi kampanyamızı anlatmak amacıyla, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan bir başvuru filmidir.

Orkid, olumlu yönde gelişmeye katkıda bulunabilmek için fırsatları değerlendirmek amacıyla çalışan ve bu amaç doğrultusunda da 2018 yılında Türkiye’de ekonomik kısıtlar nedeniyle pede erişemeyen kız çocuklarının eğitimlerine devam edebilmelerine destek olabilmek için 4 milyondan fazla ped bağışı yapmış bir markadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Biraz saçma olmuş. Kaç defa kardeşim alıver dedi de satın aldım eve dönerken, ne gazeteye saran gördüm, ne kara poşete koyan :) Ped konusunda utanılacak birşey varsa, kullanılmış pedi çöpe atmak yerine sağa sola bırakan hanımefendiler utansın.
Türkiye yi 3, dunya ülkesi olarak gösteren tamamen ülkemizi aşağılayan bir reklam
Cok önemli bir konuya parmak basmışlar. Teşekkür ederim orkid.....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler