HABER

Ortak kullanılan cihazlar hastalık yayıyor

Günümüzde insanların ortak kullanım alanlarında paylaştıkları elektronik cihazların hastalık yapıcı mikroorganizmaları barındırdığı ve bu hastalıkların elektronik cihazlar aracılığıyla insanlara bulaştığı bildirildi.

Ortak kullanılan cihazlar hastalık yayıyor

Doktorlara göre, insanların ortak kullanım alanlarında tehlike yayan cihazların başında el kurutma makineleri ve sokak köşelerinden bulunan ahizeli telefonların geldiğini belirtiyorlar. Doktorlar lokanta ve iş merkezleri gibi toplu kullanıma açık yerlerin lavabo ve tuvaletlerinde kullanılan el kurutma makinelerinden çıkan sıcak havada hastalık yayıcı mikroorganizmaların yoğun olarak bulunduğunu belirtirken, uzmanlar bu cihazların yerine kağıt havlu veya şahsi havlu/mendil kullanılmasını öneriyorlar.

MİKROFON,KULAKLIK VE SAP KISIMLARI TEHLİKE SAÇIYOR

Ayrıca ortak kullanılan telefonların mikrofon, kulaklık ve sap kısımlarının tehlike yayan mikroorganizmaların en yoğun bulunduğu parçaları olduğuna dikkat çeken doktorlar, mikrofon ve kulaklık kısımlarında 'stafiokokların', sap kısımlarında ise 'Ecoli'nin tespit edildiğini aktarırken, ortak kullanılan telefonların düzenli aralıklarla temizlenmesi gerektiğini vurguluyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler