HABER

'ÖSYM Alevilik tarihini inkar etmektedir'

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, ÖSYM'nin bu yılki Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS), 5 din dersi sorusu sorduğunu hatırlattı.

Aygün, "ÖSYM Aleviliği de 'unutmamış' ve 'Musahiplik' kurumunu sormuş. ÖSYM Alevilik tarihini inkar etmektedir, Alevi kurumlarını yok hükmünde saymıştır. ÖSYM önce Alevilik'i kendi öğrensin, sonra sınavda sorsun" dedi.

CHP'li Aygün, Twitter hesabından yazdığı mesajda, ÖSYM'nin bu yılki YGS'de, 5 din dersi sorusu sorulduğunu anımsatarak, "4 soru ayet ve surelerle ilgili, toplumu 'din toplumu', devleti 'din devleti' yapmaya yemin etmiş AKP'ye de bu yakışır. 'Zorunlu din dersi istemeyen' ailelerin çocukları bu soruları nasıl cevaplayacak?" diye sordu.

ÖSYM'nin, Aleviliği de "unutmadığını" ve bir soruda "Musahiplik" kurumunu sorduğunu dile getiren Aygün, şunları ifade etti:

"ÖSYM'nin Musahiplik yorumu şöyle: "Musahiplik, Eski Türklerde göçebe hayatı ve yayla kültürünün bir gereği olarak ortaya çıkmıştır. İslami dönemde ise Hz. Muhammed, Mekke'den Medine'ye hicret edildikten sonra, inananları birbirine kaynaştırmak ve sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla her bir Mekkeliyi, bir Medineliyle kardeş yapmıştır.' ÖSYM Alevilik tarihini inkar etmektedir. Musahiplik, Türkler dışında Kürtler, Zazalar, Türkmenler, Tahtacılar, Kızılbaşlar, Bektaşiler, Ehlihaklar (Araplar'da 'Amcalık') ve Ortadoğu'nun başka halklarında da vardır. ÖSYM Alevi kurumlarını, aynı zamanda bu kurumların sürekliliğini sağlayan Pir, Rehber, Mürşit, Ana ve Talipleri de yok hükmünde saymıştır. Alevilikte Musahiplik, dünya-ahiret kardeşliği, Hak için birbirlerine gönül veren, birbirlerinin hatasından sevabından sorumlu olan, birbirlerini seven iki evli çift ya da iki bekar kişi arasında Cem'de, Hak Muhammed Ali Meydanı'nda, Pir, Rehber, Mürşit ve Talipler huzurunda ikrarı-bend olmaktır. ÖSYM önce Alevilik'i kendi öğrensin, sonra sınavda sorsun."

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön