Öztürk: Yağış rejimi değişiyor

Ankara (AA)- TBMM Küresel Isınma ve Su Kaynakları Komisyonu Başkanı, Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, Türkiye'nin yağış rejiminde önemli bir değişim süreci başladığını belirterek, "Bu konularda planlama yapanlar, yatırım yapanlar ve öngörüler üzerinde çalışanların hazırlıklı olması gerekir. Çünkü yağış rejimindeki değişiklik trendi artarak devam edecek" dedi.

Öztürk, komisyon tarafından hazırlanan ve tarımdan ulaşıma, sanayiden ormana, meteorolojiden su kaynaklarına kadar Türkiye'nin irdelendiği 520 sayfalık rapora ilişkin bilgi verdi.Ülkedeki yağış rejimlerinde bölgesel bazda ciddi değişimlerin olduğunu gözlemlediklerini belirten Öztürk, "Karadeniz bölgesindeki yağış rejimiyle, İç Anadolu'daki, Güneydoğu Anadolu'daki yağış rejiminde çok ciddi farklılıklar var. İç Anadolu'yu biz zaten kurak bölge olarak kabul ediyorduk. Şimdi, bu kurak bölgeye, Akdeniz, Ege ve Trakya'nın da eklendiğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

Yağışlardan gelen 42 milyar metreküp suyun %94-98'inin tarımda kullanıldığına işaret eden Öztürk, vahşi sulama yöntemlerinin aşırı miktarlarda su israfına neden olduğunu, tarımsal sulamanın doğru bir şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi. Öztürk, "Şehir şebekelerinde de kaçak-kayıp oranlarının minimize edilmesi gerekiyor. Türkiye'de yaklaşık olarak 6.5 milyar metreküp su şebekeye veriliyor. Bunun yarısı sistemde kayboluyor. Belediyeler, bunu kendi yapamıyorsa kapasitesi güçlü firmalarla çalışarak şebekeleri kontrol edebilmeli, özelleştirmelerin önü açılmalı" dedi.