HABER

"Özürlü kadrolarının yüzde 82'si boş"

ANKARA (ANKA) – Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, özürlü kadrolarının yüzde 82'sinin boş olduğunu belirterek, "Devlet özürlüye iş vermiyor. Binlerce özürlü vatandaşımız iş ararken, özürlü kadrolarının boş olması üzücü ve düşündürücü" dedi.

Türk Sağlık-Sen'in, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yaptığı araştırmaya göre, devlet kurumlarında yeteri kadar özürlü personel istihdam edilmiyor. Kamu kurumlarında personelin yüzde 3'ü oranında özürlü personel çalıştırma zorunluluğuna uyulmazken, bazı kurumlar hiç özürlü çalışan görevlendirmiyor.

-DEVLET 52 BİN YERİNE 9 BİN ÖZÜRLÜ ÇALIŞTIRIYOR-
Araştırma sonuçlarına göre, Nisan 2007 verileri dikkate alındığında kamu kurumlarında toplam 1 milyon 749 bin 516 memur çalışıyor. Yüzde 3 oranına göre çalıştırılması gereken özürlü personel sayısı 52 bin 485 kişi iken 1601'i kadın, 7 bin 592'si erkek olmak üzere sadece 9 bin 193 özürlü vatandaş kamuda memur olarak istihdam ediliyor. Özürlü istihdam edilmesi gerekirken boş bırakılarak atamaya yapılmayan kadro sayısı 43 bin 292 civarında bulunuyor. Devlet çalıştırması gereken toplam özürlü personelin sadece yüzde 18'ini çalıştırırken, kadroların yüzde 82'si boş duruyor ve atama yapılmıyor.

—BAKANLIKLARDA ÖZÜRLÜLERE YER YOK-

Araştırmada, bakanlıklarda özürlülere çalışma imkanı verilmediği savunularak, "Toplam memur sayısının yüzde 3 oranında özürlü memur çalıştırılması zorunluluğu dikkate alındığında bakanlıklarda 32 bin 739 özürlü personelin istihdam edilmesi gerekirken, çalıştırılan özürlü personel sayısı ise 4 bin 505 olarak kaldı. Ayrıca toplam 59 kamu kurumu bir tane bile özürlü istihdam etmiyor" denildi.

-"KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÖZÜRLÜLERE SAHİP ÇIKMIŞ"-
Araştırmada, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 272 özürlü personel çalıştırması gerekirken, 313 özürlü personel çalıştırarak bakanlıklar arasında yüzde 3 oranını geçen tek bakanlık olduğu belirtildi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, özürlü vatandaşlara devletin sahip çıkması gerektiğini belirterek, "Binlerce özürlü vatandaşımızın iş aradığı, hayata tutunmaya çalıştığı ülkemizde kamuda özürlü kadrolarının yüzde 82'nin boş olması oldukça üzücü ve düşündürücüdür. Kamu kurumları bu ayıptan kurtarılmalıdır" dedi.

-EĞİTİM SEN: "MİLYONLARCA ENGELLİ EĞİTİM HAKKINDAN YOKSUN"-
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, özürlülerin sorunlarının önemsenmediğini, milyonlarca engellinin eğitimden yoksun olduğunu belirtti. Özel eğitime uygun nitelikli okul ve kurumların yetersiz olduğunu vurgulayan Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu alana yönelik ciddi bir planlama yok. Eğitime ayrılan payın geneline bakıldığında bu gerçeği görmek mümkün. İller ve bölgelerde ayrımcılığa dayalı uygulamalar var. Yatırımlar eşitsiz ve dengesiz. Varolan okul ve kurumların belli illerde yoğunlaşması, diğer iller ve bölgelerde yaşayan özürlüleri ve ailelerini umutsuzluk ve çaresizliğe mahkum etmiştir." (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön