Paker: Bölünme ile ilgili hiç kimsenin...

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker, "Bölünme ile ilgili hiç kimsenin kuşkusu, rahatsızlığı olmasın. Böyle bir talebin de olmadığını biliyorum" dedi.

KARS (A.A) - Paker, Başkanvekili Sibel Eraslan ve Sekreter Ayhan Ongan ile Üyeler Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker, Abdurrahman Dilipak ve Mehmet Uçum ile Kars'ta bir otelde, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların çözüm sürecine ilişkin beklenti ve önerilerini dinledi.

Başkan Paker buradaki konuşmasında, süreçle bir bölünme yaşanacağı endişelerine değinerek, bunun söz konusu olmadığını vurguladı.

Yaşanılan çağda bölünmenin sınır meselesi olarak görüldüğünü ve önemini kaybettiğini ifade eden Paker, şunları söyledi:

"21. yüzyılda sınırlar önemini kaybediyor. Türkiye'nin güneyinde bir sınır geçecektir muhakkak ama göreceksiniz, özellikle ekonominin ilerlemesiyle böyle bir sınır önemini kaybedecek. Mallar ve hizmetler serbestçe gidip gelecek, insanlar serbestçe gidip gelecek. Dolayısıyla 'sınır var mı yok mu, bölündük mü,bölünmedik mi' suali ortadan kalkacak çünkü önemli olan yerelliktir. Kuzeydeki Kürt devletine Diyarbakır veya Kars, İstanbul'dan daha yakındır. Bu, coğrafi beraberliktir. Sınırlar, bundan önceki asırlara ait. Ulus devletleri, kendi içindeki girişimcileri korumak için yarattı. Bu bitti. Dolayısıyla bölünme ile ilgili hiç kimsenin bir kuşkusu, rahatsızlığı olmasın. Böyle bir talebin de olmadığını biliyorum. Almanya ile Fransa arasında sınır var mı- Var. Önemi var mı- Hiçbir önemi yok. Mallar, hizmetler ve insanlar istedikleri gibi gidip, geliyor."

Yargı bağımsızlığının önemine de işaret eden Paker, "Taraflı olan bir yargı bağımsız olamaz. Önce dikkat edeceğimiz şey yargının tarafsızlığıdır. O tarafsızlığı korumak için bağımsız olmak gerekir" diye konuştu.

Bu arada, grup üyeleri, Iğdır'dan Kars'a gelirken Digor ilçesi ve Dağpınar beldesi girişinde BDP İl Başkanı Hayrettin İldirim, partililer ve vatandaşlar tarafından karşılandı.