HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Parsel ve pafta sorgulama işlemleri e-Devlet'te

Parsel ve pafta sorgulama işlemi yapacak vatandaşların artık Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine gitmesi gerekmiyor. Parsel ve pafta sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor.

Parsel ve pafta sorgulama işlemleri e-Devlet'te

Günümüzün teknoloji alanında oldukça gelişmesi ile beraber artık hayatımız oldukça kolay bir hale gelmiştir ve bu da işlemlerimizi dakikalar içerisinde yapabilmemiz için bize fırsat tanımıştır. Bu fırsat doğrultusunda teknolojiden yararlanmak ve hayatımızı daha da kolay bir hale gelmesi için daha çok çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan bu uygulamaların ve hala yapılmakta olanların ana kaynağı olarak internet ağı gösterilmektedir. İnternet sistemini kullanarak birçok işlem gerçekleştirebiliyoruz.

İnternet sistemi üzerinden pafta ve parsel sorgulama işleminizi yapabilmek de artık oldukça kolaydır. Beğenmiş olduğunuz bir arsanın kime ait olduğunu merak edebilirsiniz. Bu oldukça normaldir. Arsanın kime ait olduğunu öğrenmek için ise artık türlü yerlere koşturup telefon kapmaca oynanan günler geride kalmış durumdadır. Tapu ve Kadastro Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu ve Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’nın oluşturmuş olduğu internet uygulaması ile parsel ve pafta sorgulama işleminizi dakikalar içerisinde yapabilirsiniz.

Bu site üzerinden parsel pafta sorgulama işlemi için ilk olarak yapmanız gereken ilgili resmi siteye ulaşmanızdır. Daha sonra açılacak olan sayfa üzerinde sizden istenecek arazi ile bilgileri sayfa üzerindeki ilgili yerlere yazmanızdır. Arazi ile ilgili bütün bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yazdığınızdan emin olduktan sonra “Sorgula” seçeneğine tıklayarak parsel pafta sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu site üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama daha kapsamlı bir sorgulama olacaktır. Bu nedenle bu site üzerinden parsel pafta sorgulama işlemi yapmanız sizin için daha bilgilendirici olacaktır.

Başka bir yöntemi daha bulunan parsel pafta sorgulama işleminin ikinci yöntemi ise E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemine kayıtlı olan belediye ve bölgelerin oluşturmuş oldukları sorgulama bölümleri ile ilgili arama yapabilirsiniz. Arama yapabilmek için önce sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sistem girişi ise E-Devlet şifresi ile yapılmaktadır.

E-Devlet şifrenizi alabilmek için herhangi bir postane şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte şifre alma başvurusu yapmanız gerekmektedir. Kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem ücreti karşılığında alacağınız bu şifre kimlik bilgileriniz kullanılarak oluşturulduğu için size özel bir şifredir. Kendi adınıza almış olduğunuz bu şifre ile başka biri adına işlem yapabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle E-Devlet şifrenizi kimseyle paylaşmamanızı öneririz. Almış olduğunuz bu şifre geçici bir şifredir ve sisteme giriş yaptığınızda sistem uyarısı ile birlikte kendinize ait yeni bir şifre oluşturmanız gerekmektedir.

E-Devlet sistemi üzerinde kayıtlı olan bir belediyeye ait parsel ve pafta sorgulama işlemini yapabilmek için E-Devlet sisteminin ilgili il ve belediye ile ilgili uygulama sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Açılacak olan sayfada ilk olarak karşınıza “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneği gelecektir ve bu seçeneğe tıkladığınızda kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Daha sonra açılacak kimlik doğrulama sayfasında doldurmanız gereken ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Daha sonra aynı sayfa üzerinde bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak kimlik doğrulama işlemini tamamlayınız. Böylelikle açılacak olan sayfa ile parsel pafta sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinde tamamlayabilirsiniz.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler