HABER

Patrik Bartholomeos Vali Güler'i ziyaret etti

İSTANBUL (İHA) - Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kasım ayında Türkiye'ye ziyarette bulunacak olan Papa 16. Benedict'in, Müslümanlar hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle tüm İslam aleminden özür dilediğini belirterek, "Bunun burada çok büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum, konunun üzerinden bir süre geçmiştir ve konu kapanmıştır" dedi.

Bartholomeos, İstanbul Valisi Muammer Güler'i makamında ziyaret etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bartholomeos, Papa 16. Benedict'in kasım ayı sonunda Türkiye'ye gerçekleştirmesi planlanan ziyareti sırasında alınacak önlemlerle ilgili bilgi alışverişinde bulunduklarını belirterek, "Papa buraya Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer'in özel davetlisi olarak geliyor. Biliyorsunuz ki, Papa hem din adamı hem de bulunduğu konum gereği bir devlet adamı tavrı taşımaktadır. Dolayısıyla bu önemli bir ziyarettir. Bu, Papa'nın bizi ilk ziyareti değil, daha önce de iki kez ülkemize ziyarette bulundu. Bu ziyaret üçüncü olacak. Herkesçe olumlu bir ziyaret olacağı kanaatindeyim" dedi. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Papa 16. Benedict'in Müslümanlar hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle tüm İslam aleminden özür dilediğini belirterek, "Bunun burada çok büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. Konunun üzerinden belli bir süre geçmiştir ve konu kapanmıştır. Papa'nın gelip gelmemesi konusunda yapılan tartışmalar ile ilgili söyleyeceğim bir şey yoktur. Burası hür bir ülkedir. İnsanlar düşüncelerini özgürce söylemekte hürdürler" diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler de, Papa'nın ziyareti sırasında alınacak önlemlere ilişkin görüştüklerini belirterek, basın mensuplarının dün İstanbul'da yaşanan sel felaketleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Güler, "Konuya gereken hassasiyeti fazlasıyla göstermekteyiz. Sarıyer, Beykoz ve Kemerburgaz öncelikli olmak üzere tüm afet bölgelerine yardımlar sürmektedir. Tabii ki bu yanlış yapılaşmanın neden olduğu tahribatın da bir örneğidir. Olay sadece sel baskını değildir. Aynı zamanda çeşitli yerlerde toprak kaymasının verdiği hasarlar da meydana gelmiştir. Özellikle bu konunun üzerine eğilip, tekrarlanmaması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön