HABER

Paul Auster 1996 yılında da DGM'lik olmuş

Dünyaca ünlü yazar Paul Auster’in 1996 yılında DGM’lik olduğu ortaya çıktı. Suçu ise Yaşar Kemal’e destek vermekti.

ANKARA(ANKA) - Dünyaca ünlü Yazar Paul Auster’in 1996 yılında eski DGM’lere ifade vermesinin gündeme geldiği ortaya çıktı.

19 Ekim 1996 tarihinde yani 28 Şubat’tan önceki “demokrasi” döneminde Sabah gazetesinde yer alan habere göre, yabancı yazarlar da o dönemin örgütlü suçlarına bakan DGM’lerin ilgili alanına girdi. Auster'in DGM'ye davetiyle ilgili haber şöyle devam etti:

“Dünyaca ünlü yazarlar önümüzdeki haftalarda Türkiye’ye gelerek İstanbul DGM’de ifade verecekler. Yazarların suçu ise Yaşar Kemal’in ceza almasına neden olan yazısının bulunduğu, ‘Düşünceye Özgürlük’ kitabına benzer bir kitapta yayıncı olarak isimlerinin bulunması. Geçen yıl yayınlanan bu kitapla ilgili olarak DGM, 144 yabancı yazarın adresini bulamamıştı. Girişimler sonucu Uluslararası Yazarlar Birliği, bazı yazarlarının Türkiye’ye giderek DGM’de ifade vermesi yönünde karar almıştı. Şimdi aralarında Arthur Miller, David Wright, Ogachi Fujimoto, Paul Auster, Susan Sontag ve John Irving gibi ünlülerin de bulunduğu yazarların DGM’de ifade verecekleri gün merakla bekleniyor.”

Geri Dön