HABER

Peres: "Türkiye Ortadoğu barışı için etkili"

Peres’in Cumhurbaşkanı Gül’ün ne zaman İsrail’i ziyaret edeceğini sorması üzerine Çelikkol, ziyaretin uygun bir zamanda gerçekleşeceği yanıtını verdi.

KUDÜS (ANKA) – İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in, kendisine güven mektubunu sunan yeni Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşmenin içeriği, İsrail basınına yansıdı.

Peres, Türkiye’nin Ortadoğu barış sürecinde “etkili bir ortak” olduğunu da söylerken Büyükelçi Çelikkol, “Destek vermeye hazırız" dedi. Peres’in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ne zaman İsrail’i ziyaret edeceğini sorması üzerine Çelikkol, ziyaretin uygun bir zamanda yapılabileceğini de bildirdi.

Türkiye’nin İsrail nezdindeki yeni büyükelçisi Oğuz Çelikkol, Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e güven mektubunu sundu. Bu vesiyle Peres ile Çelikkol arasında yapılan görüşmenin içeriği İsrailli basına yansıdı. Jerusalem Post gazetesinin bu konudaki haberine göre, Hamas’ı eleştiren Peres, Hamas’ın ilk önceliğinin yeni bir savaş için hazırlamak olduğunu söyledi.

İsrail ile Filistinliler arasındaki müzakerelerin en kısa süre içinde yeniden başlaması gereğine vurgu yapan Peres, “İhtilafa son vermeliyiz. Ortadoğu’nun barışa ihtiyacı var ve bizlerin barışçıl bir Ortadoğu’ya ihtiyacımız var. Türkiye bu konuda etkili bir ortaktır” diye konuştu.

-İSRAİL İLE TÜRKİYE ARASINDA ÜST DÜZEY ZİYARETLER SÜRECEK

Büyükelçi Çelikkol ise, Gazze krizinden sonra İsrail’den Türkiye’ye ilk üst düzey ziyareti gerçekleştiren Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ile “verimli bir diyalog” gerçekleştirildiğini belirterek, İsrail ile Türkiye arasında üst düzey ziyaretlerin süreceğini söyledi.

Peres’in Cumhurbaşkanı Gül’e yaptığı daveti anımsatarak Gül’ün İsrail’i ne zaman ziyaret edeceğini sorması üzerine Çelikkol, ziyaretin uygun bir zamanda yapılacağını ifade etti.

Oğuz Çelikkol “Bölgedeki barış için yardım etmeye hazırız ve Türkiye, İsrail ile komşuları arasında barışın sağlanması için elinden gelen katkıyı yapacak” dedi.

Bu arada, Şimon Peres, terör, şiddet ve kitle imha silahlarını, sadece İsrail ve Türkiye değil, tüm bölgenin de karşı karşıya bulunduğu tehlikeler olarak sıraladı.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler