HABER

Petrol tankerleri ve tesislerine saldırılar küresel ekonomiyi hedef alıyor

Suudi Arabistan, petrol tesisleri ve tankerlere yönelik terör saldırılarının küresel ekonomiyi ve dünyadaki enerji arz güvenliğini hedef aldığını belirtti

RİYAD (AA) - Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, petrol tesisleri ve tankerlere yönelik terör saldırılarını kınayarak, olayların sadece Suudi Arabistan'ı değil küresel ekonomi ve dünyadaki enerji arz güvenliğini de hedef aldığını belirtti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'ya göre, Bakanlar Kurulu'nun haftalık toplantısında, pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara suları yakınlarında ticari gemilerinin hedef alındığı sabotaj kınandı.

Aynı şekilde Basra Körfez'i yönünde seyreden Suudi Arabistan'a ait iki petrol tankerinin hedef alındığı saldırının deniz yolları güvenliğini tehdit ettiğine işaret edilen toplantıda, "enerji piyasalarına etkisi ve küresel ekonomi üzerinde oluşturacağı tehdit göz önüne alındığında, deniz yolları ve petrol tankerlerinin güvenliğinin sağlanmasının uluslararası toplumun ortak sorumluluğu olduğu" vurgulandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan'ın doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonunu ve petrol tankerlerini hedef halan saldırıların sadece Suudi Arabistan'ı değil "Küresel ekonomi ve dünyadaki enerji arzı güvenliğini de hedef aldığı" kaydedildi.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid el-Falih, dün yaptığı açıklamada, doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

Falih, pazar akşamı da BAE kara suları yakınlarında iki Suudi Arabistan petrol tankerine sabotaj düzenlendiğini açıklamıştı. BAE de aynı bölgede farklı ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisinin sabotaja uğradığını bildirmişti.

Geri Dön