HABER

Prof. Dr. Alemdaroğlu "Von Karman Madalyası" alan ilk Türk araştırmacı oldu

Von Karman Madalyası’na layık görülen ilk Türk araştırmacı olan Prof.

Prof. Dr. Alemdaroğlu "Von Karman Madalyası" alan ilk Türk araştırmacı oldu

Von Karman Madalyası’na layık görülen ilk Türk araştırmacı olan Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu, ’’Şu ana kadar Türkiye’den bu ödülü alan başka birisi yoktu. İlk defa Türkiye’den bu ödülü almaya hak kazanmış olduk’’ dedi.
NATO Bilimsel ve Teknoloji Organizasyonunun Yürütme Kurulu STB’nin (Science and Technology Board) Mart 2018’de Brüksel’deki NATO karargahında yapılan toplantısında, 2018 yılı ’’Von Karman Madalyası’’ ödülünün tüm NATO ülkeleri arasından Türkiye’den Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Nafiz Alemdaroğlu’na verilmesine karar verildi. Prof. Dr. Alemdaroğlu, şimdiye kadar Von Karman Madalyası’na layık görülen ilk ve tek Türk araştırmacı oldu. Ödül, Eylül ayında Edinburgh’de yapılacak ’’NATO STB Sonbahar 2018 Toplantısı’’nda Prof. Dr. Alemdaroğlu törenle verilecek. Alemdaroğlu, aynı zamanda Brüksel’deki Von Karman Akışkanlar Dinamiği Enstitüsünün Bilimsel Danışma Kurulu Başkanlığını da yürütüyor. Bu komite, NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu bünyesinde yer alan Von Karman Enstitüsünün bilimsel çalışmalarını değerlendiren ve ileriye dönük araştırma konularını belirleyen en üst düzey danışma kurulu olma özelliğini taşıyor.
Von Karman Ödülü’nü almaya hak kazanan Prof. Dr. Alemdaroğlu, ’’NATO’nun Bilim ve Teknoloji Organizasyonu var. Bilim ve Teknoloji Organizasyonu olarak NATO her sene hem organizasyona yapmış olduğu katkılar hem de bilimsel çalışmaları göz önüne alarak bilim adamlarını ödüllendirmektedir. Bu ödüllerin en önemlisi, en prestijlisi olanı da Von Karman Ödülü’dür. Bu sene bu ödülü bana vermeyi kararlaştırdılar. Şu ana kadar Türkiye’den bu ödülü alan başka birisi yoktu. İlk defa Türkiye’den bu ödülü almaya hak kazanmış olduk. Ödülü Eylül ayında Bilim ve Teknoloji Organizasyonu’nun yürütme kurulu toplantısında İskoçya’da Edinburh kentinde yapılacak bir törenle vereceklerini söylüyorlar. Tarihini daha kesin bilmiyorum ama büyük bir olasılıkla Eylül’ün birinci ya da ikinci haftasında olacağını tahmin ediyorum’’ dedi.
’’Yaptığınız hangi çalışma sonucunda bu ödülü almaya hak kazandınız?’’ sorusuna Alemdaroğlu, ’’1995 yılında beri NATO’nun Bilim ve Teknoloji Organizasyonu’nda görev almaktayım. Özellikle sistemler, entegrasyon ve kavramlar panelinde 2000-2004 yılları arasında panel başkanlığı yaptım. Panel başkanlığı sırasında önemli aktivitelere imza attım. Daha sonra gene bu organizasyon içerisinde seri kurslar, sempozyumlar organize ettim. Onun yanı sıra bilimsel çalışmalarımız üniversite kapsamında devam ediyor. Yapmış olduğumuz yayınlar, kitaplar, makaleler, tüm bunlar göz önüne alınarak bir müracaat dosyası hazırlanıyor. Bu dosya bütün NATO ülkelerinin delegelerine dağıtılıp bir değerlendirme yapılıyor. Bu ödüle aday olan ülkelerin içerisinde bir seçim yapılıyor. Bu seçim sonucunda bu ödülü layık gördüler’’ şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Theodore Von Karman, aerodinamik konusundaki çalışmaları ile tanınan ve adına Brüksel’de önemli bir araştırma enstitüsü kurulmuş olan bir bilim adamı. Von Karman Madalyası, NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu tarafından her yıl verilen en yüksek başarı ve hizmet ödülü. Her yıl tek bir kişiye verilen ödül, adayın hem bilimsel çalışmaları hem de NATO Bilimsel ve Teknoloji Organizasyonu’nun bilimsel ve teknolojik çalışmalarına yapmış olduğu katkıları nedeni ile veriliyor. Bu ödül ilk olarak, NATO’nun bilimsel ve teknoloji çalışmalarını yürüten organizasyonu STO’nun kurucusu olan Macar asıllı ünlü bilim adamı Prof. Dr. Theodore Von Karman adına veriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler