Poroşenko canlı yayında açıkladı: Erdoğan bana söz verdi

İstanbul'a gelen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko CNN TÜRK'ün sorularını yanıtladı. Kerç Boğazı'ndaki gerginlikle ilgili soruları yanıtlayan Poroşenko Türkiye hakkında da önemli açıklamalarda bulundu

Poroşenko canlı yayında açıkladı: Erdoğan bana söz verdi

Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlığını gösteren Tomos Belgesi'ni Fener Rum Patriği Bartholomeos'un elinden alan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko CNN TÜRK'ün sorularını yanıtladı.

İşte Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun röportajından satır başları;

"Ruhani boyutunda, Ukraynalıların Rus Patriği Kiril için Rus kilisesi için dua etmeleri kesinle adil değil. Patrik Kiril, Rusya Savunma Bakanlığı'nda oturuyor ve Ukraynalıları öldüren füzeleri kutsuyor. Bu kabul edilemez. Rusya Patriği Kiril, Rusyanın Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bir parçası ve orada oturup benim ülkemde nasıl bir hibrit savaş uygulayabileceklerini planlıyorlar. Rahibin sadece Kiril değil Putin için de, sadece Putin değil Rus ordusu için de dua ettiği bir kiliseye gitmek imkânsız. Ukraynalılar bu kiliseye gitmeyi reddettiklerinde başka bir alternatifleri yok."

''24 DENİZCİ MOSKOVA'DA''

Azak Denizi'ndeki gerginliği de değerlendiren Poroşenko şunları söyledi:

"Bu sadece Berdyansk ve Mariupol arasında bu iki küçük botun rotasyonu için rutin bir geçişti. Fazladan silahlı asker yoktu, fazladan mürettebat bile yoktu. Hiçbir şey yoktu. Rusya neden ve kim tarafından benim gemilerime saldırıldığını açıklayamıyor.

Ama bu bir savaştır, bu bir saldırganlıktır, benim gemilerime yapılan saldırı Rusya Federasyonu'nun hukuki sorumluluğundadır. 24 Ukrayna denizcisi, şu anda Moskova'dalar, Rusya'nın onları yargılama yetkisi yok, onlar Cenevre Konvansiyonu'na savaş esiri. Ve Rusya derhal benim askerlerini geri göndermeli. İşte Putin'in G-20'de Buones Aires'te duyduğu da tam olarak buydu."

''ERDOĞAN'A MÜTEŞEKKİRİZ''

Rusya'ya Kerç Boğazı için yeni bir yaptırım uygulanabileceğini söyleyen Poroşenko Türkiye'nin arabuluculuk ihtimali olduğunu söyledi.

Poroşenko konuyla ilgili, "Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya geldiğimizde de 24 gemicimin salıverilmesi konusunda muhtemel bir arabuluculuğu konuştuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyu gündeme getireceği konusunda bana söz verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın bu adımından dolayı kendisine müteşekkiriz. Aynı zamanda, biliyorsun, birkaç kez Putin'e bu konuyu telefonda tartışmayı teklif ettim, Putin reddetti, çünkü söyleyecek sözü yok, açıklayacak hiçbir şeyi yok , çok yazık! Ama her arabulucuğu memnuniyetle karşılarız" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Reis olmak işte böyle bişey.. Kaset piyasasının desteğiyle GenelMüdür olanların harcı deildir.. Reis ten nefret edenleri sayın desek; PKK PYD FETÖ CHP İP ABD İSRAİL YUNANİSTAN ESED SİSİ SUUD REJİMİ.. Az ötede havlayın lan!
balik hafızali önüne be konulursa onu yeme
@palermo544 ey mynet bu adam bu lakapla bütün haberlere troll yorum yapıyor aylardır, akp nin kadrolu troll gurubundan nasıl oluyorda bu maaşlı trolün üyeliğini iptal etmiyorsunuz.
@palermo544 dediklerin dogruda NEFRET EDEN DEĞİL MEMNUN OLANLAR DİYELİM PKK İLE OSLO BARIŞ SÜRECİ DOLMABAHCE AÇIKLAMASI PYD - TEMSİLCİ İLE GÖRÜŞÜP ANLAŞAN O YARALILARI TEDAVİ ETİREN O PEŞMERGEYE GEÇİT VEREN O FETÖ - DİNKARDEŞİNİZ NE İSTEDİNİZDE VERMEDİNİZ ÇOK MUHTEREMDİ NE OLDU CHP BAK BU DORU REİSİ SEVMEZLER İP VATAN PARTİSİ OLDU HABERİN OLSUN ABD İRAİL YUNAN İSTAN .... haksızlık etme onlardan çok seven yok hiç kötüsöz duydunmu ESE - bak bursı karışık kardeşten nasıl düşman yarattı SİSİ - SON AÇIKLAMALARA BAK GÖRECEKSİN SUUD REJİMİ -İSLAM ORDUSU KUR
@palermo544 İt sensin
@palermo544 havlamak böyle bir şey demek aynı senin gibi edebi dilinden düşmek eleştiriyi bile insani kelimelerle yapamayan havlıyor işte
Reis arapları kurtarıyor avrupalıyı kurtarıyor Türkmenistandaki Türk gardaşlarımız için kılını kıpırdatmıyor
@encunii Türkmenistan zaten bağımsız devlet ve başkanları var cahil. Türkistan diyeceksin...veya bilmiyorsan yazmayacaksın..
Reis olmak işte böyle bişey. .
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler