HABER

"prostat ameliyatı cinsel gücü azaltmaz"

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enver Özdemir, prostat ameliyatı olan hastaların cinsel gücünün azaldığı söylentilerinin yanlış olduğunu söyledi.

Halk arasında prostat ameliyatı olan hastaların cinsel gücünün azaldığı şeklinde bir yargı olduğunu ancak bunun yanlış olduğunu ifade eden Doç. Dr. Enver Özdemir, prostat ameliyatının amacının hastanın böbreklerinin çalışmasını korumak olduğunu söyledi. Özdemir, "Ülkemizde 12 erkekten biri prostat kanserine yakalanıyor. Avrupa ülkelerinde ise 6 erkekten biri bu hastalığa yakalanıyor. Bizde yapılan çalışmalarla hastanın ömrü daha da uzatılıyor. Ülkemizde 80 yaşında ölenlerin yüzde 80-90'ında ölüm sonrası

incelemelerde prostat kanserine rastlanmıştır. Bizim ülkemizde prostat kanseri çok ciddi bir sorun değildi. Ama yaş ortalaması 70 olunca bu çok ciddi sorun olmaya başladı" dedi.

Özdemir, prostat ameliyatından sonra idrar kaçırma yaşanabileceğini ancak bunun da tedavi edildiğini belirterek, "İdrar kaçırma bizim klinikte uyguladığımız modern tekniklerle minimize ediliyor" diye konuştu.

Özdemir, prostat kanserinden korunmak isteyenleri rasgele cinsel ilişkiye girmemeleri konusunda uyararak, düzenli bir cinsel hayatının olması gerektiğini söyledi. Özdemir, "Bu konuda beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Özellikle brokoli, kabak çekirdeği, ahududu, böğürtlen, domates ve havuç tüketimine önem verilmeli. Böylelikle prostat hastalıklarına yakalanma ihtimalleri azalacaktır" tavsiyesinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön