HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ramazan ayında yapılacak ibadetler: Ramazan ayında hangi dualar ve sureler okunur?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte bu mübarek ayda yapılacak ibadetler de vatandaşlar tarafından arama motorlarında araştırılmaya başlandı. Ramazan ayında okunacak dualar ve sureler merak konusu oldu. Milyonlarca Müslüman, on bir ayın sultanı Ramazan'ın gelmesini bekliyor. Peki Ramazan ayında hangi dualar okunur, hangi ibadetler yapılır? Ramazan ayında okunacak sureler neler? İşte konuya ilişkin ayrıntılar...

Ramazan ayında yapılacak ibadetler: Ramazan ayında hangi dualar ve sureler okunur?

Ramazan ayı Müslüman alemi tarafından ibadetlerle geçecek. Bu önemli ayda oruç ibadetlerinin yanında bol bol da dua edilecek. Ramazan ayında okunacak dualar ve sureler ise araştırılıyor. Ayların en faziletlisi olan Ramazan ayında 30 günlük oruç tutmanın yanı sıra tesbih ibadetleri ve bu ayda kabul olan dua ve sureleri okumak oldukça önemlidir. İşte Ramazan ayında yapılacak ibadetler, okunacak dua ve sureler...

RAMAZAN'DA HANGİ DUALAR VE SURELER OKUNUR?

22 Mart 2023 Çarşamba akşamı kılınacak ilk teravih ve gecesinde kalkılacak sahur ile birlikte 23 Mart 2023 Perşembe günü ilk oruçlar tutulacak. Ramazan ayının ilk günü okunacak sureler ya da yapılacak ibadetlerin başında Fetih suresi gelir. Ramazan ayında okunacak dualardan bazıları şu şekilde:

thumbs_b_c_839e5521240f8ca9a7df129b77de078a

"Allahım beni bağış la, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve ha yırlı rızk ver." (Müslim, "Zikir", 35)

"Ey Rabbim! Beni; bana, anne ve babama verdiğin nimetlere şükretmeye ve razı olacağın iyi ameller işlemeye sevk et. Beni rahmetinle iyi kullarının arasına kat." (Neml Suresi, 19. ayet)

Ey Allahım! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Ey Allahım! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin. (Haşir Suresi, 10. ayet)

“Allahumme habbib ileyye fih’ il- ihsan, ve kerrih ileyye fih’ il- fusuge ve’l- isyan, ve harrim aleyye fih’ is- sehate ve’n- niran, bi- avnike ya ğiyas’ el- musteğisin.”

Türkçesi

“Allah’ım! Bu günde iyilik ve ihsanı bana sevdir; fısk ve günahtan beni nefret ettir; gazabını ve cehennem ateşini bana haram kıl; yardımınla ey imdat isteyenlerin imdadı! Amin.”

0x0-mirac-kandili-duasi-mirac-kandilinde-yapilacak-ibadetler-okunacak-dualar-nedir-bu-gece-neler-yapilir-1676550091130

“Allahummec’ al siyami fihi siyam’ es ve giyami fihi giyam’ el gaimin ve nebbihni an nevmet’ il- ğafilin ve heb li curmi fihi ya ilah’ el- alemin ve’ fu anni ya afiyen an’ il- mucrimin.”

Türkçesi

“Allah’ım! Bu günde tuttuğum orucu gerçek oruç tutanların orucu gibi ve ibadetimi gerçek ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl; bu günde beni gafillerin uykusundan uyandır; suçumu bugün de bağışla; ey alemlerin ilahı! Affet beni, ey suçları affeden Rabbim! Amin.”

RAMAZAN'DA HANGİ İBADETLER YAPILIR?

İslam inancında ramazanın ilk günü Fetih suresi okumak, ferahlığın başlamasında ve sıkıntıların ya da zorlukların sona ermesinde etkili olmaktadır.

ezgif.com-webp-to-jpg (21)

Ramazan ayında Müslümanların yapabileceği çeşitli ve pek çok ibadet bulunmaktadır. İşte Ramazan ayında yapılması gereken ibadetler;

Ramazan ayında ilk yapılması gereken ibadet oruç tutmaktır.

Ramazan ayı boyunca teravih namazı kılmak,

Kuran okuyup, bol bol dua etmek,

Namazları toplu olarak cemaatle kılmak,

iftar etmek ve toplu olarak iftar ettirmek,

Sahur yapmak,

İnsanlara iftarda ikramlar etmek, ihsan etmek.

Bol bol Kelime-i Tevhid söylemek,

Ramazan umresi yapmak,

Sabır dilemek,

Af dilemek.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler