HABER

Reza Zarrab davasında son dakika gelişme!

ABD'nin New York kentinde devam eden davada, Reza Zarab'ın başsavcılıkla işbirliği yapması sonrasında davanın tek sanığı durumuna düşen Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın bugün tanık kürsüsüne çıkacağı belirtildi.

New York'ta, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, kara para aklama ve bankacılık sahteciliği suçlamaları ile tutuklu olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasında sürpriz bir gelişme yaşandı.

FBI ve savcılık ile anlaşmaya giderek Atilla'ya karşı tanıklık yapan Reza Zarrab, eski polis Hüseyin Korkmaz, Amerikalı yaptırım ve bankacılık uzmanlarının kendisine karşı tanıklık yaptığı davada, savunma ekibinin talep ettiği davanın düşürülmemesi ve Korkmaz'ın ifadelerinin geçersiz sayılmaması durumunda, Atilla'nın bugün kendi adına tanıklık yapacağı belirtildi.

SAVCI VE SAVUNMA EKİBİNİN SORULARINI YANITLAYACAK

Atilla'nın hem kendisi hakkında iddianameyi hazırlayan savcılığın hem de savunma ekibinin sorularını yanıtlaması bekleniyor. Türkiye'de yaşanan 17 Aralık soruşturması belgelerini ABD'ye kaçtıktan sonra FBI ve savcılık yetkililerine teslim eden eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz, bugün yapılan çapraz sorgulamada savunma karşısında zorlandı. Korkmaz, belgeleri ele geçirmek için bir çok kez yasaları ihlal ettiğini itiraf etti. Korkmaz'ın bazı belgeleri kendisine veren savcının kimliği açıklık kazanmadı.

DAVA SÜRECİ

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi suçlar atfedilen Zarrab geçen yıl mart ayında ABD'de tutuklanmıştı. Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

Duruşmalarına devam edilen dava süreci içinde Zarrab, tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini belirtmişti. Zarrab, cezaevinde uyuşturucu madde olan sentetik marihuana içtiğini de kabul etmişti.

Zarrab'ın "hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği ortaya çıkmıştı. Atilla'nın avukatları, Zarrab'ın hapishanedeki telefon görüşmelerinin kayıtlarına ilişkin mahkemeye bir mektup sunmuştu.

Savunmanın avukatlarının sunduğu mektupta, 15 Eylül 2016'da Zarrab ile Ahad isimli bir kişi arasında geçen telefon konuşmasında Zarrab'ın "ABD'de hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği belirtilmişti.

ZARRAB'A TECAVÜZ SUÇLAMASI

Geçen hafta boyunca çapraz sorgulaması yapılan Zarrab'ın, Manhattan'da beraber kaldığı hücre arkadaşı tarafından "Zarrab'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddiasıyla" dava edildiği bildirilmişti.

Faouzi Jaber isimli 62 yaşındaki mahkum, geçen hafta Çarşamba akşamı Zarrab aleyhine "tecavüz" davası için başvuruda bulunmuştu. Buna göre söz konusu mahkum Jaber, avukatı Alexei Schacht aracılığıyla, Manhattan'da beraber aynı hücreyi paylaştıkları sırada Zarrab'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddialarıyla dava açmıştı.

DHA/AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön