HABER

Roman bilgi merkezi kurulacak

Türkiye'de ilk olacağı bildirilen ve Bursa'da kurulacak Roman Eğitim Araştırma ve Bilgi Merkezi bünyesinde araştırma grubu oluşturulacak.

BURSA (A.A) - 14.01.2010 - Türkiye'de ilk olacağı bildirilen ve Bursa'da kurulacak Roman Eğitim Araştırma ve Bilgi Merkezi bünyesinde oluşturulacak araştırma grubunun, sorunlarının çözümüne yönelik Romanların sosyoekonomik durumlarını tespit edeceği bildirildi.

Bursa Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2. Başkanı ve bilgi merkezi sorumlusu Orçun Zolun, AA muhabirine, sorunlarının çözümü için mevcut durumun tespit edilmesi gerekliliğinden hareketle ''Roman Bilgi Merkezi'' kurmaya karar verdiklerini belirtti. Zolun, ''Roman çalıştayı''nda da gündeme gelen bilgi merkeziyle, ilk etapta Bursa'daki sonra ise Türkiye çapındaki Romanlarla ilgili bilgi toplanması hedefleniyor'' dedi.

Romanlarla ilgili bugüne kadar yürütülen çalışmaların, Roman olmayanlar tarafından yapıldığı için en iyi ihtimalle eksik kaldığını ileri süren Zolun, ''Bizi bizden daha iyi bilen olmaz. Tüm çıplaklığıyla bütün her şeyi en iyi biz anlatırız. Bu nedenle tüm çıplaklığıyla kendi gerçeklerimizi ortaya koyacak araştırma grubu kurmaya karar verdik'' diye konuştu.

-''TÜRKİYE'DE İLK OLACAK''-

Romanlarla ilgili bilgi merkezinin, dünyada çok az örneği bulunduğunu, Türkiye'de de ilk kez kendilerinin kuracağını anlatan Zolun, şöyle devam etti:

''Bilgi merkezinde, öncelikle filmler, belgeseller, tezler gibi yapılan tüm çalışmalar arşivlenecek. Yurt içi ve dışında, çingenelerle ilgili yaklaşık 5 bin kitap yazılmış. Bu kitapların tamamının toplanması ve Türkçe'ye çevrilmesi sağlanacak.

Kurulacak araştırma grubu, önce Bursa'da sonra Türkiye genelinde araştırma yapacak. Kentte kaç Roman yaşadığı, kaç tane çocuğumuzun okumadığı, neden okumadığı, kaç tane insanımız cezaevinde, anne ve babası cezaevinde olup okula gitmeyen çocuklar, nüfus cüzdanı olmayan kişiler ve nikahı bulunmayan çiftler tespit edilecek.

Romanların sorununun çözümü için neler yapılabileceğini, valilik, emniyet ve üniversiteyle tartışacağız. Valiliğin önderliğini yapması öngörülen bir komisyon oluşturulacak. Bu komisyona görevler verilecek, biz de takipçisi olacağız.''

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön