HABER

"Romantik olmanın alemi yok"

İSTANBUL (İHA) - Devlet Bakanı Tunca Toskay, ekonomik güç olmadan hiç bir şey yapılamayacağını belirterek, " Romantik olmanı alemi yok" dedi. Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen sektör toplantılarından beşincisi bugün, Dış Ticaret Kompleksi'nde yapıldı. Başkanlığını Devlet Bakanı Toskay'ın yaptığı toplantıya, TOBB Sektör Başkanı Turgut Koşar, İstanbul Deri İhracatı Derneği Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulunan Deri İhracatı Dernekleri başkanları ve yöneticileri katıldı.

Tunca Toskay toplantı boyunca Deri İhracatı yapan işadamlarının sektörle ilgili sorunlarını ve taleplerini dinledi. Sektörün sorunları üzerinde titizlikle durulduğunu söyleyen ve çözüm önerilerini değerlendireceğini belirten Toskay, "1990'da Türkiye'de kayıt dışı oranını yüzde 25 kabul edersek, bu söylediğimizin yüzde 23'ü yükü taşıyan aslında gayrimilli hasılanın yüzde 75'i. OECD ekonominin dörtte üçünü yani gayrisafi milli hasılanın taşıdığı vergi yükünün tamamını taşıyor. Bu oranın yüzde 60'lara indiğini varsayarsak, kayıt dışının da yüzde 40'larda olduğunu düşünürsek, Türkiye'de kayıt içinde olan ekonomik sektörlerin vergi yükü OECD uygulamasından daha yüksek demektir. Türkiye bunu çözmek zorundadır" dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlarda sosyal adalet istikametinde atılacak en önemli adımın sokakta emeğini iş gücü olarak harcayan iş bulamayan işsize iş bulmak olduğunu belirten Toskay, "Ekonomik güç olmadan ne kadar adaletli olursanız olun hiçbir şey yapamazsınız. Romantik olmanın alemi yok. Gücümüzün neye yettiğini bilmeliyiz. Bu işler siyasi şov yaparak çözülmez" şeklinde konuştu.

İş adamlarına "Biz size karşılıksız çek yazmayız" diyen Tunca Toskay, "Devamlı kürsüye çıkıp 'İhracat Türkiye'nin en önemli meselesidir' diyenler bütçe hazırlanırken bu sektöre ne verdikleri konusunda da açık olmak zorundalar. Ağustos ayını geçirmeden özel sektör TOBB şemsiyesi altında Maliye Bakanlığını karşınıza getirip 2003 yılında hangi vergi değişikliklerini ve ne istikamette yapmak istiyorsunuz bunu konuşun. Ekim ayının başı geldiği zaman onlar kendi hedeflerini belirlerler. Eğer geç kalırsanız sizin söylediklerinizin de hiçbirini dinlemezler. Problemlerinizi mutlaka söyleyin ve kabul ettirin" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön