HABER

Rumlar taşınmazlarını ipotek veriyor

Kıbrıslı Rumların, Yükün Eşit Paylaşılması Kurumu'na başvurarak, KKTC'deki eski taşınmaz mallarını finansman karşılığında ipotek ettikleri bildirildi.

Kıbrıslı Rumların, Rum hükümeti tarafından göçmenlere yardımcı olmak ve ödenek sağlamak amacıyla oluşturulan Yükün Eşit Paylaşılması Kurumu'na başvurarak, KKTC'deki eski taşınmaz mallarını finansman karşılığında ipotek ettikleri bildirildi.

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Rum göçmen ailelerinin çeşitli fonlarda yararlanabilmek amacıyla son yıllarda söz konusu kuruma başvurularında artış gözlemlendiğini, geçen yıl 4 bin başvuru yapıldığını yazdı.

Gazete, konunun dün Meclis Göçmenler Komitesi'nde ele alındığını ve ortaya konan verilerden 1974'ten bugüne toplam 34 bin başvurunun sonuca bağlandığının ortaya çıktığını yazdı.

Habere göre, son bir yılda tapu dairesi tarafından ipotek için yapılan 4 bin başvuru karara bağlandı.

Ekonomik krizin Yükün Eşit Paylaşımı Kurumu'nu da etkilediğini ve kurumun bütçesinde kısıtlamaya gidileceğini belirten gazete, KKTC'de ipotek edilen taşınmazların miktarı ya da yüzölçümüne ilişkin herhangi bir rakama ise yer vermedi.

Geri Dön