HABER

Rusya ve Güney Kıbrıs arasında görüş birliği

LEFKOŞA (İHA) - Rum Meclisi lideri ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, Rusya'nın "tüm Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs sorununda yer alması gerektiği" yönündeki görüşünün, Güney Kıbrıs için önemli olduğunu bildirdi.

Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Haravgi ve diğer gazeteler, Rusya'nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Andrei Nesterenko'nun, dün, Rum hükümeti ve Rum Meclis lideri ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ile ayrı ayrı temaslar gerçekleştirdiğini yazdı.

Haravgi, "Kıbrıs-Rusya Hükümetleri Arasında Görüş Birliği" başlığı altında verdiği haberinde, Rum hükümet sözcüsü Yorgos Lillikas ile Rum Meclisi lideri ve AKEL Genel Sekreteri'nin açıklamalarını aktardı.

Gazeteye göre, Rum hükümet sözcüsü Lillikas, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un Atina ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara değinerek, Rum hükümetinin bu açıklamalardan ötürü büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Lillikas, Kıbrıs sorunu konusunda BM çerçevesi ve şemsiyesi altında izlenmesi gereken süreç ile bu süreçte BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin de yer almasına ilişkin olarak Rum ve Rus hükümetleri arasında görüş birliğinin bulunduğunun çok açık olduğunu belirterek, "Kıbrıs hükümeti, uygun olarak hazırlanması gereken yeni bir süreç için hazır olduğunu birçok kez yinelemiştir ve bizi ilgilendiren şey, bu sürecin sonuç getirici ve çözüme götürebilecek bir süreç olmasıdır" şeklinde konuştu.

Lillikas, "Rum yönetiminin 'Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin de Kıbrıs sorununda aktif rol üstlenmesi gerektiği' şeklindeki görüşünün, diplomatik olarak da mı duyurulduğu, yoksa sadece basın yoluyla mı açıklandığı" yönündeki bir soruya ise, "BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin de, BM Genel Sekreteri tarafından üstlenilecek yeni bir girişimde yer almaları gerektiği şeklindeki görüşümüz, bilmesi gereken herkes tarafından bilinmektedir. Hükümetimize, gerek bu görüşümüz, gerekse Rusya'nın tutumu konusunda diğer hükümetlerden herhangi bir görüş ya da itiraz ulaşmamıştır" yanıtını verdi.

Rum Meclisi lideri ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ise, Nesterenko ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın, tüm Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs sorununda yer alması gerektiği yönündeki görüşünün, Güney Kıbrıs için önemli olduğunu vurguladı.

Hristofyas, Nesterenko ile gerçekleştirdiği temaslarda, Rusya'nın, Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde ve BM kararları temelinde çözülmesi gerektiği şeklindeki prensibinin, bir kez daha tam olarak doğrulandığını belirterek, bu ülkenin, Kıbrıs sorununda aktif rol oynamaya hazır olduğunu söylediğini kaydetti.
Çin'in de bunu isteyeceğinden, Fransa'nın da buna hazır olduğundan emin olduğunu ifade eden Hristofyas, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy'nin Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette, Türkiye'ye, AB karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunduğunu savundu.

Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiadis'in, "Kıbrıs sorununun çözümünün zamana bırakılması için Güvenlik Konseyi üyelerinin tümünün sürece katılımının mazeret olarak kullanılmaması gerektiği" şeklindeki açıklamalarının sorulması üzerine ise Hristofyas, Güvenlik Konseyi'nin tümünün katılımından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Müzakerelerin belirli kişiler tarafından tekelleştirilmesi sonucunda bugünkü bilinen sonuçlara vardık" şeklinde konuştu.
Hristofyas, Kıbrıs Rum tarafının, ne İngilizler, ne Amerikalılar, ne Ruslar, ne Fransızlar, ne Çinliler, ne de BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile değil, Genel Sekreter ve bu ülkeler aracılığı ile Kıbrıslı Türkler ve Türk tarafı ile müzakere etmekte olduğunu söyledi.

Öte yandan gazete, Rus Meclisi alt kanadı Duma'nın Başkanı Boris Grizlov'un, Güney Kıbrıs'a geleceğini yazdı. Gazete, Hristofyas'ın açıklamasında, Duma Başkanı Grizlov'un, Nisan ayı başlarında Güney Kıbrıs'a bir ziyaret gerçekleştireceğini bildirdiğini de belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler