Rusya'dan, İran'a ''BM kararına uy'' çağrısı

Moskova - AA- Rusya, İran'dan uranyum zenginleştirme programını sona erdirmediği için BM Güvenlik Konseyinin aldığı yeni yaptırımlarla ilgili kararına uymasını istedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İran'dan 6 ülke Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan deklarasyonun yanı sıra kabul edilen kararı analiz etmesini ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile Güvenlik Konseyinin taleplerini karşılama yönünde hareket etmesini bekliyoruz" denildi.

Açıklamada, BM karanın "kolay olmayan bir uzlaşma" olduğuna dikkat çekilerek, "Bu kararda sertlik yanlılarının aşırı siyasi ve ekonomik talepleri çıkartıldı. Bu karar, İran'a Güvenlik Konseyi ile birlikte çalışması ve UAEK'nın taleplerini karşılaması için güçlü bir sinyaldir" ifadeleri kullanıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, kararı hazırlayan 6 ülkenin de İran ile ciddi işbirliğine hazır olduklarını göstermelerinin son derece önemli olduğu belirtilerek, "İran hükümetinin UAEK ile aktif işbirliğine devam etmesini ve İran'ın nükleer programıyla ilgili belirsizlikleri gidermek için gerekli tüm önlemleri alır" denildi.

Güvenlik Konseyinde dün kabul edilen kararda belirli İranlı birey ve şirketlere daha gazla seyahat ve mali kısıtlamalar yapılmasını öngörüyor. BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Çin ve Fransa'nın yanı sıra Konsey üyesi olmayan Almanya 22 ocakta Berlin'deki toplantıda İran'a yönelik üçüncü yaptırımlar paketinin hazırlanması konusunda anlaşmaya varmışlardı.