Saçlarınızı doğru zamanda yıkadığınıza emin misiniz?

Saçlarımızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğinin saç tipiyle alakalı olduğunu biliyor muydunuz?

Saçlarınızı doğru zamanda yıkadığınıza emin misiniz?

Saçlarımızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini saç tipiyle alakalı olduğunu biliyor muydunuz? Saç derimiz bizi saçlarımızı ne sıklıkla yıkamamız gerektiğini gösterir. Çok yıkamanın da az yıkamanın da zararı vardır. Bu yüzden saç tipinizin nasıl olduğunu bilmelisiniz. Bu yazımızda saç tipinize göre ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini belirteceğiz.

Kuru saç derisi
Saç dipleriniz kuru ise ve kepeğe yatkınlığı varsa saçınıza kesinlikle özel bir bakım uygulamanız gerekiyor. Saç derinize badem yağı, zeytinyağı gibi uçucu yağlar kullanmanız sizin için iyi olacaktır. Bunun dışında sağlıklı bir saça sahip olmak istiyorsanız en fazla iki günde bir saçınızı yıkamanızı öneririz.

kuru-sac

Yağlı saç derisi
Yağlı saç derisine sahipseniz birçok şeyden rahatsız oluyor olabilirsiniz. Saçınız kirli olmasa bile kirli bir görünüm sergiliyor olabilir. Saçınızın yağlı olup olmadığını anlamak istiyorsanız sabah saçınızı yıkayın ve gün boyu asla saçınıza dokunmayın. Saç deriniz yağlı ise saç derinize peçete koyduğunuzda muhtemelen peçete de yağlanacaktır. Yağlı bir saça sahipseniz maalesef üşenmeden her gün yıkamanız gerekiyor.

Kalın ve güçlü saçlarınız var ise
Böyle bir saça sahipseniz sağlıklı bir saçınız var demektir. Saçlarınızı iki günde bir yıkamanızı tavsiye ederiz. Çünkü saçlarınız suyu ve şampuanı kaldıracak düzeydedir.

Saçınız dalgalı veya düz ise
Bazı saçlar üst üste yıkandığında mat ve bakımsız görünebilir. Bunun sebebi; saç kalitesi kötü olabilir ya da saç tellerinin çok ince olması olabilir. Eğer saçınızı bu durumda hissediyorsanız, iki üç gün arayla yıkamanız sizin için daha iyi olacaktır.

dalgali-sac

Saç stili
Eğer saçınızı sürekli salık yani açık olarak kullanıyorsanız muhtemelen her gün yıkamanız gerekecektir. Çünkü açık olduğunda saç, kir ve mikrobu daha çabuk biriktirir. Fakat sık sık topluyorsanız saçlarınız 3 4 gün temiz kalabilir. Böylece haftada 2 kez saçınızı yıkayabilirsiniz.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler