HABER

Sağlıksız güneşlenmeyin

Dermatologlar, görülen kanser türlerinin yarısını cilt kanserlerinin oluşturduğunu belirtiyor. Cilt kanserlerinin büyük çoğunluğu ise güneş ışınlarından kaynaklanıyor. Uzmanlar, yaz mevsiminde güneşlenme konusunda daha dikkatli olunmasını öneriyor.

Sağlıksız güneşlenmeyin

Cilt kanserinin ana nedeni olan güneşten, özellikle yaz aylarında daha iyi korunmak gerekiyor. Cilt kanseri dışında, güneşe maruz kalmanın ortaya çıkarabileceği problemler melanom, kırışıklıklar, koyu ve kötü görünümlü lekeler, cilt pürüzleri ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olarak sıralanıyor.

GÜN İLERLEDİKÇE DEĞİŞİYOR

Güneş ışınlarından sağlıklı olarak faydalanmak için bazı önerilere kulak vermek gerekiyor:

"Güneşe karşı koruma ürünlerini, güneşe çıkmadan önce uygulayın. Mümkünse güneş ürününüzü güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın. Ürününüzü güneşte koruma faktörü yüksekse her iki saatte bir, düşükse saatte bir yenileyin. Suya girmeden önce tekrar yenileyin. Suyun yansıtma kabiliyeti karaya göre daha fazladır. Sağlıklı bronzlaşabilmek için kısa aralıklarla güneşe çıkın. İlk gün uygun koruma faktörlü ürün kullanarak 15 dakika güneşte kalın. İkinci gün, güneşte kalma süresini, 5-10 dakika, üçüncü gün yine 5-10 dakika daha artırın. Bu şekilde güneşte kalmak, cildiniz yanmadan bronzlaşmayı sağlar. Saat 11.00-16.00 arasında asla güneşlenmeyin. Gölgenizin uzunluğu fiziksel boyunuza göre en kısa pozisyonda olduğu durum güneşin en tepede olduğu saat 12.00'dir. Gün ilerledikçe gölgenizin uzunluğu fiziksel boyunuza yaklaşır. Bu demektir ki güneşin tehlikesi azalıyor. Çocukları bir şapka, tişört, UV filtereli gözlük ve maksimum koruma içeren güneşten koruyucu kremlerle korumaya alın. 3 yaşından küçük çocukları direkt güneşte bırakmayın. Açık renk giysiler giyin."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler