HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Saldırgandan gece yarısı telefonu!

Fransız haber ajansı AFP'ye açıklama yapan France 24'ün editörü, "Bir kişi bana telefon ederek, aranan saldırgan benim" dedi. İçişleri Bakanı Gueant da şüphelinin müzakereyi kestiğini açıkladı.

Fransa'da son bir haftada 7 kişiyi öldürdüğünden şüphe edilen terör zanlısı Toulouse kentinde bir evde kıstırıldı. Ntvmsnbc'nin haberine göre Fransa'da gece yarısı 01.00'de bir kişi "France 24" televizyonunun gece editörünü telefonla arayarak, günlerdir aranan saldırganın kendisi olduğunu söyledi. Fransız haber ajansı AFP'ye açıklama yapan editör, "Bir kişi bana telefon ederek, aranan saldırgan benim" dedi. Fransız gazeteciyi arayan kişinin, saldırılarda kullanılan silahın özellikleri ve kaç kurşun sıktığını yönündeki bilgilerde doğruydu. Telefondaki kişi, terör örgütü El Kaide üyesi olduğunu ve bunun daha başlangıç olduğunu söyledi. Ayrıca düzenlediği saldırıları görüntülediğini ve kısa süre sonra internette yayınlayacağını belirtti.

SALDIRGAN BİR EVDE KISTIRILDI Fransız polisinin, France 24 editörüne gelen bu telefonu çok ciddiye aldığı ve saldırganı ararken, bu bilgilerden yararlandığı iddia edildi. Fransa'da son bir haftada 7 kişiyi öldürdüğünden şüphe edilen terör zanlısı Toulouse kentinde bir evde kıstırıldı. Operasyon 6 saattir sürerken, zanlının "öğleden sonra teslim olacağım" dediği iddia edildi. Terör şüphelisi pencereden bir tabancayı dışarı attı. Operasyon noktasında bir patlama olduğu da iddialar arasında.

Fransa’nın Toulouse kentinde, son bir haftada 7 kişinin ölümünden sorumlu tutulan kişinin yeri tespit edilerek, operasyon başlatıldı. Operasyon başlatıldıktan sonra olay yerine Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant da geldi. İçişleri Bakanı Gueant, evde kıstırılan terör şüphelisinin öğleden sonra teslim olacağını söylediğini açıkladı. Fransız 24 televizyonuna açıklama yapan İçişleri Bakanı Gueant, evdeki terör zanlısının El Kaide terör örgütü sempatizanı olduğunu söylediğini belirtti. 24 yaşındaki şüphelinin 'Filistinli çocukların intikamını almak" için saldırıları gerçekleştirdiğini itiraf ettiği iddia edildi.

ZANLI PENCEREDEN SİLAHINI ATTI İçişleri Bakanı Gueant, Cezayir asılı terör zanlısının kaleşnikov, uzi ve tabancılara sahip olduğunu söyledi. Terör şüphelisinin pencededen bir tabancayı dışarı attığını ve karşılığında bir iletişim aracı istediği belirtildi. Ancak Fransız polisi zanlının yanında başka silah bulunduğundan şüphe ediyor. Güvenlik nedeniyle operasyon düzenlenen evin çevresindekiler tahliye ediliyor.

KİMLİĞİ BELLİ OLDU Uluslararası haber ajansı AFP, evde kıstırılan terör zanlısının 24 yaşında Cezayir asıllı Muhammed Merah olduğu açıklandı.

Çevresinde kuş uçurtulmayan eve düzenlenen operasyonda, terör zanlısı ile Fransız polisi arasında kısa süreli bir çatışma yaşandı. Çatışmada 3 Fransız polisi hafif yakalandı.

OPERASYON GECE BAŞLADI Yerel saatle 03.30’da müstakil bir eve yönelik başlatılan ve çatışma yaşanan operasyon hala devam ederken, evde, askeri kışlada 3 Müslüman askeri ve Yahudi okulunda 3’ü çocuk 4 kişiyi öldüren kişinin olduğuna inanılıyor.

Geçmişte Pakistan ve Afganistan’da bulunan Fransız vatandaşı kişi Cezayir asıllı Muhammed Merah 24 yaşında. Kendini mücahit ve El Kaide üyesi olarak tanıtan kişi, Filistinli çocukların intikamını aldığını söyledi. Bu kişinin kardeşinin yakalandığı, annesiyle konuşturma çabalarının ise annenin reddetmesi üzerine gerçekleşmediği belirtildi.

Fransız basınında polisin, Yahudi okuluna saldırı düzenlemeden önce bu kişiden şüphelenmeye başladığı yönünde iddialar yer aldı. Fransa terörle mücadele servisi de, Toulouse kenti ve civarında son günlerde 7 kişinin öldüğü saldırıların faili olduğu sanılan Cezayir asıllı Muhammed Merah'ı yıllardır takip ettiği ortaya çıktı.

KANDAHAR'DA HAPİSTEN KAÇMIŞ Afganistan'ın Kandahar eyaletindeki cezaevi müdürü Gülam Faruk, Cezayir asıllı Muhammed Merah'ın geçmişte bomba imal etme suçundan Kandahar'da cezaevinde yattığını söyledi. Afgan yetkili, 3 yıl hapis cezası alan Merah'ın daha sonra hapishaneden kaçtığını açıkladı.

'İNTİKAM PEŞİNDE OLMAYACAĞIZ' Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy saldırılardan dolayı Fransa'nın toplumun hiçbir kesimini baskı altında tutma ve intikam alma peşinde olmayacağını söyledi. Fransa'daki Müslüman ve Yahudi cemaatın temsilcileriyle görüştüğünü, onlara "terör saldırıları bizi birbirimizden ayıramaz" dediğini belirten Sarkozy, saldırılarda hayatını kaybeden Fransız askerlerin cenaze törenine bugün katılacağını açıkladı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler