HABER

Sanatçı Kutluğ Ataman Tel Aviv'de

TEL AVİV (AA) Görsel sanatlar, uzun metrajlı film ve belgeselleriyle, dünya çapında üne sahip sanatçı Kutluğ Ataman, video ve projeleriyle İsrailli sanatseverlerin karşısına çıktı.

Ataman'ın eserleri, Tel Aviv yakınlarındaki Ramat Haşaron'daki Herzliya Modern Sanatlar Müzesinde sergileniyor.

Eserlerin sergilenmesiyle birlikte, Modern Sanatlar Müzesinde İsrailli sanat eleştirmenleri, koleksiyoncular ve sanatseverlerin bir araya geldiği koktely düzenlendi. Video ve belgeselleri yoğun ilgi gören Ataman için, Modern Sanatlar Müzesi Müdürü Dalia Levi, "ilk kez gerçek, uluslararası bir sanatçı"nın eserlerinin tek başına sergide yer aldığını ifade etti.

Ataman'ın videolarının izlendiği salonlara giden koridorlarda ise Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Cüneyt Arkın gibi, İsrail'in bir kuşak seyircisine de hitap eden Yeşilçam sinemasının afişleri bulunuyor.

Yapıtlarının İsrail'de sanat çevreleri ve sanatseverlerden gördüğü ilgiden oldukça memnun kalan Ataman, "Sanatla çok yakından ilgili bir çevre... İlgileri çok hoşuma gitti" derken, Tel Aviv ve İstanbul'u birbirine benzetti. "İstanbul ve Tel Avivliler, Avrupalı izleyicilerden çok daha iyiler" diyen Ataman, İsrail'de geçmiş yıllarda bir "Türk sineması geleneği"nin de olduğunu hatırlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön