HABER

Şap mikrobunu en çok kuşlar taşıyor

Kütahya Tarım İl Müdürü Bekir Gencer, şapın en etkili taşıyıcısının kuşlar olduğunu, şap salgınlarına karşı ahırlardaki havalandırma bölümlerinin kuşların giremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Şap mikrobunu en çok kuşlar taşıyor

Bekir Gencer, yaptığı açıklamada modern olmayan ahırlarda yapılan hayvancılıkta çiftçiler için en büyük riskin, buzağılar ile vücut direnci zayıf olan hayvanların ölümüne yol açan şap salgınları olduğunu bildirdi. Şapın en yaygın bulaşma şeklinin hastalıklı hayvanlarla temas olduğunu belirten Gencer, "Bu hastalığın en etkili taşıyıcısı ise kuşlardır" dedi.

Şap hastalığı ile mücadele ve hayvanların daha kısa süre içinde gelişebilmeleri için ahırlarda etkili bir havalandırmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Bekir Gencer, "Kütahya'daki sayılı modern ahırlar hariç, hiçbir ahırda ince teller kullanılarak yapılan havalandırma delikleri yok. Bazıları file denilen çuvalları havalandırma bacalarının üzerine geçiyor. Ancak kolayca yırtılabilen bu naylon çuvallar kuşların içeri girmelerine engel olamıyor. Bazı çiftçiler ise havalandırma deliklerini ve pencereleri kapatma ihtiyacı bile duymuyor" diye konuştu.

KÜTAHYA (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler