Seçim sonuçları Sarkozy için ağır yenilgi

Seçim sonuçları Sarkozy için ağır yenilgi

Paris (AA)- Fransız basını, dün yapılan yerel seçimin ikinci turunda elde edilen sonuçları, "Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için ağır yenilgi" olarak yorumladı.

Le Parisien, "Fransızlar Sarkozy'yi cezalandırdı" başlığıyla verdiği haberde, iktidardaki Halk Hareketi Birliğinin (UMP), muhalefet karşısında ağır yenilgi aldığını yazdı.
Gazete, daha önce UMP'nin yönetiminde olan Toulouse, Strasbourg, Reims, Amiens, Caen, Perigueux gibi kentlerin Sosyalist Partiye geçmesini ön plana çıkardı.
Liberation, "üzerinden silindir geçmiş Sarkozy" karikatürüne tam sayfa yer verdi. Sol eğilimli gazete, "Fransız seçmeninin, Sarkozy ve politikalarına hoşnutsuzluğunu sandıkta dile getirdiği" yorumunu yaptı.

Le Figaro ise, Sosyalist Partinin ilk turda aldığı sonuçları, ikinci turda pekiştirdiğini yazdı. Gazete, seçim yenilgisine rağmen, hükümetin reformları çabuk ve etkili
biçimde uygulaması gerektiğini savundu. Le Figaro, seçimlere katılım oranının düşük olmasının, iktidar partisinin oy kaybetmesinde etkili olduğunu ileri sürdü. İlk turda yüzde 70'e varan seçime katılım oranı, ikinci turda yüzde 65'e düşmüştü.

L'Humanite gazetesi de, "Seçmenin Sarkozy'ye uyarısı açık ve net oldu"yorumunu yaptı. İkinci turda sol partilerin listesi yüzde 49,5, sağ partilerin listesi
yüzde 47,5 oranında oy aldı.