HABER

Sedat Bucak'ın yargılanması sürüyor

İSTANBUL (İHA) - Sedat Edip Bucak'ın , "Susurluk Davası" kapsamında yeniden yargılanmasına başlandı. Duruşmaya Sedat Edip Bucak katılmazken, kardeşi Ahmet Bucak ile Bucak aşiretinden yaklaşık 200 kişi adliyeye geldi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin, Sedat Edip Bucak hakkında verdiği beraat kararının bozulması yönündeki kararına uyan İstanbul 2 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, DYP eski Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak katılmadı. Duruşmada Bucak'ın avukatları Süleyman Çınar Bacanlı ve Şevket Küçük hazır bulundu.
Duruşmada söz alan Bucak'ın avukatları, yargılamanın genişletilmesine yönelik talepleri olduğunu belirterek, mahkemeye 4 sayfalık dilekçe sundu. Dilekçede, aralarında dönemin Başbakanı Tansu Çiller, ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Sedat Bucak'ın amcasının oğlu Fatih Bucak'ın da bulunduğu 8 kişinin tanık olarak dinlenilmesi istendi. Avukatlar ayrıca, Yaprak TV'nin eski sahibi Mehmet Ali Yaprak'ın kaçırılmasına ilişkin davanın kararının Adana Ağır Ceza Mahkemesi'nden, Ömer Lütfü Topal cinayetine ilişkin dava kararının da Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'nden istenilmesini talep etti.

Savcı Orhan Erbay, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 210/1 maddesinde gereğince "Olayın delili, bir tanığın açıklamalarından ibaret ise, bu tanık duruşmada mutlaka dinlenir. Daha önce yapılan dinleme sırasında düzenlenmiş tutanağın veya yazılı bir açıklamanın okunması dinleme yerine geçemez" hükmüne dayanarak Fatih Bucak'ın dinlenmesini talep etti.

Mahkemede, Ömer Lütfi Topal ve Mehmet Ali Yaprak hakkındaki dava dosyalarının istenilmesine karar verildi. Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenilmesi yönündeki taleplerin ise gelecek celse düşünülmesinde karar kılarak duruşmayı erteledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler