HABER

Şehirler arası hırsızlık şebekesine ağır darbe

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir'de, değişik illerde birçok hırsızlık olayının faili olarak aranan 1'i bayan 5 kişi polisin düzenlediği operasyonla yakalandı.

Geçen ağustos ayında Balıkesir merkezde değişik adreslerde meydana gelen çelik kapılı evlerdeki hırsızlık olaylarıyla ilgili yapılan çalışmalar sonucu, Ş.A. (23), İ.A. (26), H.M.Ö. (27) isimli 3 şüpheli, kullandıkları 16 EJ 236 plakalı otomobille yakalanmıştı. Şahısların başta Bursa olmak üzere Gaziantep, Malatya, Antalya, Batman, Diyarbakır, Kayseri, Aydın ve Eskişehir illerinde çok sayıda evden hırsızlık olaylarına karıştıkları belirlendi. Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'nün Bursa Emniyeti'ne teslim ettiği şüphelilerin Bursa'daki 8 hırsızlık olayından 275 bin YTL, Gaziantep'teki 3 hırsızlıktan 18 bin YTL elde ettikleri, diğer 7 il ile beraber toplam 9 ildeki 22 evden hırsızlık yaptıkları, çalınan malların maddi değerinin yaklaşık 307 bin 250 YTL olduğu bildirildi. 3 zanlı, Bursa'da çıkartıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hırsızlık şebekesinin bazı üyelerinin Konya'ya gittiğini belirleyen Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, Konya Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışma sonucu 21 Eylül 2006 tarihinde gece yarısı yapılan operasyonda, şüphelilerin 07 GU 088 plakalı otomobille Konya'ya girdiklerini tespit etti. Operasyonda polisle silahlı çatışmaya giren Diyarbakır nüfusuna kayıtlı M.Ş.O. (22), çalıntı malzemeler ve 2 adet tabancayla beraber yakalandı. M.Ş.O.'nun, Konya'da 8 ayrı evden hırsızlık olayına karıştığı belirlendi.

Şebeke elemanlarının Bursa'nın Görükle Beldesi'nde kiraladıkları lüks bir villada kaldıkları ve yine değişik marka ve modellerde lüks arabalar kiralayarak, değişik illerde hırsızlık olaylarına karıştıkları tespit edildi. Ayrıca, zanlıların son olarak Eskişehir'de girdikleri bir evden çaldıkları çelik kasayı Bursa'da karargah olarak kullandıkları villaya getirdiklerinin tespit edilmesi üzerine, 14 Ekim Cumartesi sabahı Balıkesir'den görevlendirilen ekipler, eve Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleriyle müşterek bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, V.Ç. sahte kimlikli E.T. (23), Ş.E. sahte kimlikli D.E. (25), Ö.T. sahte kimlikli E.U. (23), M.M. (22) ve C.Y. (17) isimli bayan olmak üzere toplam 5 şüpheli yakalandı. Şahısların yapılan güvenlik sorgulamasında şebekenin elebaşı olduğu ileri sürülen E.T.'nin 5 ayrı suç kaydının olduğu, Konya, Antalya, Gaziantep ve Balıkesir'de toplam 18 ayrı suçtan arandığı, D.E.'nin 11 ayrı suç kaydının olduğu ve Konya'da 5 ayrı suçtan arandığı, E.U.'nun 8 ayrı suç kaydının olduğu ve Diyarbakır'daki 1 suçtan arandığı, M.M.'nin 1 suç kaydının olduğu, C.Y. isimli bayanın ise suç kaydının olmadığı tespit edildi.

Bursa'daki lüks villada yakalanan şahısların ev ve üzerlerinde yapılan aramalarda 2 adet tabanca, Eskişehir'den çalınan çelik kasa, çok sayıda elektronik eşya ve elektrikli ev aletleri, parçalanmış çelik kasa kilit mekanizması aparatları, çok sayıda para ve ziynet eşyası, şüphelilerin suçta kullandıkları çeşitli alet, edevat ele geçirildi. Yapılan çalışmalarda, ele geçen malzemelerden ziynet eşyalarından büyük çoğunluğu ile 1 tabanca ve 1 plazma televizyonun değişik tarihlerde Eskişehir'den çalındığı tespit edildi. Ayrıca, şüphelilerin Balıkesir merkez ve Bandırma İlçesi ile Eskişehir, Kırklareli, Tekirdağ, Konya, Çanakkale, Gaziantep, Denizli, Adana illerinde toplam 68 hırsızlık olayına karıştığı tespit edildi.

Olaylarla ilgili olarak 8'i Balıkesir polisi tarafından olmak üzere toplam 11 şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Yakalanan şahısların, daha önceden değişik illerde karıştıkları hırsızlık suçlarından yakalanıp Bursa ve Konya E Tipi, Eskişehir, Kırklareli ve Biga'daki (Çanakkale) cezaevlerinde yatan tutuklu ve hükümlülere değişik tarihlerde birçok defa para, giysi ve çeşitli malzeme gönderdikleri tespit edildi.

Balıkesir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, "Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturan, organize bir suç örgütü olan grup üyelerinin sayılarının çokluğu, birbirleriyle maddi ve diğer her konuda işbirliği ve dayanışma içerisinde oldukları anlaşılmıştır. İlimizce yürütülen soruşturma sonucu düzenlenen tahkikat evrakıyla birlikte 1'i bayan olmak üzere toplam 5 şüpheli, bu sabah Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilmişlerdir" dedi.

Uzunkaya, Bursa Görükle'deki lüks villada kalan şebekenin kendilerini bu lüks yaşantı içine kamufle ettiklerini, diğer illerdeki hırsızlık işlerini yine kiraladıkları lüks otomobillerle gerçekleştirdiklerini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön