Sera gazı salımında dünya rekortmenlerindeniz

Sera gazı salımında dünya rekortmenlerindeniz

İSTANBUL (AA)- Açık Toplum Enstitüsü'nün hazırladığı "Karbondioksit Salımları Araştırması" raporunda, Türkiye'nin, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında 1990-2004 yılları arasında yüzde 74,4 artışla dünya rekortmenlerinden biri olarak kabul edildiği bildirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'nden Doç. Dr. Yıldız Arıkan'ın hazırladığı raporda, Türkiye'nin, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Ek 1 (Sanayileşmiş Ülkeler) listesinde yer alan 41 ülke içinde karbondioksit ve diğer gaz salımları oranı açısından açık farkla birinci geldiği belirtildi.

Türkiye'nin, kişi başına salımlar açısından en alt sıralarda olmasına rağmen, nihai enerji tüketimi başına sera gazı salımlarında AB içinde 1. sırada yer alan Belçika ile aynı değere sahip olduğu belirtilen raporda, verimsiz altyapının yanı sıra ülkenin kömür, doğal gaz ve petrol gibi en büyük küresel ısınma etkenlerine büyük bağımlılık içinde olduğuna dikkat çekildi. Türkiye'de rüzgar, güneş, hidrolik ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına rağbet edilmediği ileri sürülen raporda, termik santrallerin Türkiye'nin toplam karbondioksit salımında yüzde 20 payla 3. sırada yer aldığına işaret edildi.

Bölgeler içinde İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin salımların en büyük kaynağı olduğu vurgulanan raporda, İstanbul'un içinde bulunduğu Marmara Bölgesi'nde 1990-2000 yılları arasında karbondioksit salımlarının yüzde 54,4 oranında arttığı ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler