HABER

'Sertleşemeyen' erkeklere iyi haber

Avusturya'nın başşehri Viyana'daki 'Avusturya Center'da 23 Mart'ta başlayan ve 27 Mart'ta sona erecek '19. Avrupa Üroloji Konferansı', 6 bin üroloğun katılımıyla sürüyor.

'Sertleşemeyen' erkeklere iyi haber

Türkiye'nin 20 kişilik grupla temsil edildiği konferansta, (Erektil Cevap İçin Kullanılan Vardenafil'in Depresyonda Sağladığı İyileşme) adlı çalışmanın sonuçları da bir bildiriyle sunulacak. Söz konusu çalışmanın sonuçları, erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu) ve depresyonun birlikte ortaya çıkabilen bozukluklarının, 'Levitra' adlı ilaç sayesinde tedavi edilebildiğini ortaya koyuyor.

İHA muhabirinin, konferansı ortaklaşa düzenleyen Bayer Healthcare ve GlaxoSmithkline ilaç firmalarının yetkililerinden aldığı bilgilere göre, ABD, Avrupa ve diğer ülkelerde piyasaya sürülen "Levitra 10 mg film-coated tablets" adlı ilaç, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'ndan da gerekli onayı aldı ve 16 Mart 2004 tarihinden itibaren satışa sunuldu. Pembe renkli kapsül, suyla alındıktan 15 dakika sonra etkisini gösteriyor ve bu etki 12 saate kadar sürüyor.

Levitra'nın, erkeklerde erektil fonksiyonu iyileştirmede yüksek etkinlik göstererek depresyonu hafiflettiği ve öz saygıyı arttırdığı belirtiliyor. Avrupa Üroloji Derneği (EAU)'ne sunulan diğer verilere göre, hikayesinden 'Viagra'ya cevap vermediği öğrenilen erkek hastalarda bile 'Levitra'nın hızlı etki gösterdiği ve etkinliğin zaman içerisinde azalmadığı bildiriliyor. 12 hafta süreli tedaviden sonra ereksiyonda iyileşme bildiren erkeklerin oranının, Levitra grubunda, plasebo grubuna göre yaklaşık üç kez daha yüksek bulunduğu kaydediliyor.

ÖZ SAYGIYI ARTTIRIYOR Avrupa Üroloji Konferans Kurulu üyelerinden Dr. Francesco Montorsi, Prof. William Fischer, Prof. Siegfried Mery ve Prof. Raymond Rosen düzenledikleri ortak basın toplantısında, yapılan çalışmanın, Levitra'nın, depresif semptomları azaltıp erektil fonksiyonu iyileştirerek hastanın öz saygısını arttırdığını, ikinci çalışmanın sonuçlarının da Levitra'nın hızlı ve güvenilir ereksiyonı ortaya koyduğunu gösterdiğini ifade ettiler. Adı geçen uzmanlar, (Erektil Cevap İçin Kullanılan Vardenafil'in Depresyonda Sağladığı İyileşme) adındaki bu çalışmanın sonuçlarının, kongrede ilk kez sunulacağını da söyledi.

Erkeklerde yaygın olan erektil disfonksiyon (ED) sorunu, cinsel performans için gerekli penis ereksiyonuna ulaşmak veya ereksiyonu korumakta sürekli veya tekrarlayıcı başarısızlık olarak tarif ediliyor. Zaman zaman ereksiyon sorunu yaşamak, yalnızca kısa süreli ereksiyona ulaşmak, rijid (sert) ereksiyona ulaşamamak veya hiç ereksiyona ulaşamamak, erektil disfonksiyon tarifi içerisinde yer alan durumlar olarak açıklanıyor.
Dünya genelinde toplam 152 milyon erkeğin, başka bir deyişle 20-70 yaşları arasındaki tüm erkeklerin yüzde 16'sının ereksiyon güçlüğü yaşadığı bildiriliyor. Oranlar ülkeden ülkeye değişebiliyor. Örneğin ABD'deki oran yüzde 22 iken, İspanya'da ise yüzde 10..

DÜNYADA 121 MİLYON DEPRESYONLU Depresyon, üzüntü, aktivitelere duyulan ilginin kaybedilmesi ve enerji kaybına sebep olan yaygın bir psikiyatrik sorun olarak açıklanıyor. Şiddeti, belirtileri ve süresi açısından normal duygudurum değişikliklerinden ayrılıyor. Dünya genelinde 121 milyon kişinin depresyon sorunu yaşadığı tahmin ediliyor.
Uzmanlar, erektil disfonksiyon ve depresyon arasındaki bağlantının oldukça karmaşık olduğu, ancak iki sorun arasında bir bağlantı bulunduğu konusunda görüş birliğindeler. Konuyla ilgili çalışmalarda, ED ve depresyonun birlikte ortaya çıkabilen bozukluklar olduğu görülüyor.

Erkeklerin hayattaki olaylara ve cinselliğe karşı tutumlarını değerlendirmek amacıyla şimdiye kadar düzenlenmiş olan en büyük çalışmanın sonuçlarına göre, ED'li erkeklerin yüzde 25'i depresyon ve anksiyete bildirmiş, depresyon ve anksiyeteli erkeklerin yüzde 26'sı ise ED bildirmiştir. Performansla bağlantılı anksiyete, öz saygı kaybı ve kişisel ilişkilerdeki bozulmalardan dolayı ED genel hayat kalitesini azaltıp, depresyona katkıda bulunabiliyor. Depresyon ve ED sorunu bulunan erkeklerin yalnızca yüzde 37'si ED sorununu çözmek için tıbbi yardım arıyor.
Bu arada, 'Avrupa 20. Üroloji Konferansı', 12-19 Mart 2005 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek. Bu toplantıyla ilgili "İstanbul" broşürü, konferans salonuna asıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön