HABER

Sezer, hem CHP'den hem AKP'den alkış aldı

Ankara -(AA) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yeni yasama yılının açılışı dolayısıyla TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma 1 saat 18 dakika sürdü.TBMM Başkanı Bülent Arınç, bakan ve milletvekillerinin ayağa kalkarak alkışlarıyla karşılanan Sezer'e, Genel Kurul'a girişinde Başkanvekili İsmail Alptekin eşlik etti. Alptekin, Sezer'in konuşmasını, komisyon sıralarına oturarak bekledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, konuşmasında, eğitimden teröre, yargı bağımsızlığından basının güvenilirliğine, ekonomiden yolsuzluklara, dış politikadan AB'ye kadar, gündemdeki konulara ilişkin görüşlerini ifade etti.

Sezer'in 1 saat 18 dakika süren konuşması, CHP ve AKP milletvekilleri tarafından sık sık alkışlandı. Sezer'in "özelleştirme", "irtica", "laiklik", "yasama dokunulmazlığı", "yargı bağımsızlığı" ile ilgili sözleri CHP'lilerce; "AB", "terör", "ordunun saygınlığı", "Irak ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü", "ulusal kimlik" ve "Hristiyan dünyası önderlerine" ilişkin sözleri ise hem CHP hem de AKP'liler tarafından alkışlandı.

Cumhurbaşkanı Sezer, 45 sayfalık konuşmasını, kitapçığa bağlı kalarak yaptı.Arınç, bakan ve milletvekilleri, konuşmasını bitiren Sezer'i ayakta ve alkışlarla uğurladı.

Yeni yasama yılı açılışını, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının başkanları, Cumhurbaşkanlığı Genel
Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, YÖK Başkanı Prof.Dr. Erdoğan Teziç, Ankara Valisi Kemal Önal, yabancı misyon şeflerinin yanı sıra; Genç Parti (GP) Genel Başkanı
Cem Uzan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, eski bakan ve milletvekilleri, bazı sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri ile bürokratlar izledi.

ABD'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün katılmadığı açılışta, Başbakan Vekili Mehmet Ali Şahin ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başta olmak üzere bakanlar hazır bulundu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu ile DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar açılışa katıldı.Başkanlık Divanı katip üyesi AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, törenin ardından gazetecilere, CHP'den 119, AKP'den 231 milletvekilinin açılışı izlediğini söyledi.

TBMM Başkanı Arınç, Genel Kurul'dan ayrılırken bir gazetecinin "Konuşmanızın bir bölümünü neden atladınız?" sorusuna, "Öyle mi...Heyecandan atlamışımdır. Artık o kadar kusur, kadı kızında bile olur" karşılığını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler