HABER

Sıcak ve neme dikkat

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Serdar Mercan, sıcak havaların etkisini her geçen gün artırdığı bu mevsimde vatandaşları güneş ışınları konusunda uyararak, zorunlu olmadıkça 11.00-16.00 saatleri arasında güneşte dolaşmamalarını istedi.

Sıcak ve neme dikkat

Hava sıcaklığında olabilecek artışın, nemdeki artışla birlikte daha fazla etkili olacağını, bu durumdan özellikle çocukların, yaşlıların, kalp ve akciğer hastalarının daha fazla etkilenebileceğini ifade eden Dr. Mercan, güneşin en etkili olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmasını, bu saatlerin gölgede veya serin yerlerde geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Öncelikle acil hizmet veren sağlık kuruluşları ve hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık birimlerinin uyarıldığına dikkat çeken Mercan, aşırı güneş ve sıcaktan korunma yollarına ilişkin uyarıları da şöyle sıraladı:

BU GRUPTAKİLER ÖZELLİKLE DİKKAT ETMELİ

"Çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları, güneş ışınlarından korunmaya özellikle özen göstermeli. Uzun süre güneş altında çalışılmamalı. Güneşlenmeden önce, cilde uygun koruyucu krem kullanın. Zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için, koruyucu gözlük kullanın. Açık renkli bol giysiler giyin, geniş kenarlı şapka takın. Güneş yanıklarına kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürmeyin."

BESLENME DE ÖNEM TAŞIYOR

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Batur ise, özellikle, kalp, yüksek tansiyon, şeker hastalarının aşırı sıcaklarda beslenmelerinde daha da dikkatli olmalarını, bol sıvı almalarını istedi. Doç Dr. Batur, çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastalarının özellikle güneş ışınlarından korunmaya özen göstermeleri gerektiğini de kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler