Sıçrayan vatoz, motordaki kadını öldürdü

ABD'nin Florida eyaletinin güneyinde Küba'ya doğru uzanan minik ada silsilesi Key West'in Atlas Okyanusu tarafında seyreden bir motordaki kadın, tekne içine uzanan vatoz tarafından öldürüldü.

Florida Balık-Doğa Koruma Kurulu'nun açıklamasına göre, motoru kullanan 57 yaşındaki kadının babası, 2 metrelik 34 kiloluk vatozun, kızına çarpması sırasında hiçbir şey yapamadı.

Garip kazada, vatozun zehirli büyük iğnesi kadını vurmadı. Başka bir canlıdan kaçan vatoz tekneye doğru yönelerek talihsiz kadına çarptı. Kadının başı büyük vatozun darbesinin ardından bordaya çarptı ve beyni ölümcül yara aldı.

Florida'nın Atlas Okyanusu ve Meksika Körfezi'ne bakan sularında yaşayan vatozlar 227 kilo ağırlığa kadar ulaşabiliyor. Bu tür "benekli kartal vatozu" olarak adlandırılıyor.

Sürüngen-balık uzmanı zoolog Lynn Gear, kazayla ilgili olarak,"Bu tür, insana saldırmaz. Başka canlıdan kaçarken kaza olabilir. Ama böylesi görülmedi" dedi.

Greenpeace'in (Yeşil barış) bir kolu olan Kanadalı Denizi Koruma Çobanı Derneği'nin (Sea Shepherd) gemisine adını veren Avustralyalı timsah uzmanı, doğa koruma savaşçısı ve zoolog Steve Irwin de çok tecrübeli yüzücü olmasına karşın 2006 yılında mercan kayalığında vatoz çarpması nedeniyle yaşamını yitirmişti.

undefined