HABER

Sigara "cepteki Çernobil"

“Türkiye’de Çernobil çok konuşuldu. Çernobil bizim cebimizde. Eğer cebinizde sigara paketi taşıyorsanız, cebinizde bir Çernobil taşıyorsunuz"

ANKARA (ANKA)- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kanser yapıcı unsurlardan uzak durmanın, kaliteli hayat yaşamanın gereği olduğuna değinerek, “Türkiye’de Çernobil çok konuşuldu. Çernobil bizim cebimizde. Eğer cebinizde sigara paketi taşıyorsanız, cebinizde bir Çernobil taşıyorsunuz. Yanınızda sigara içilmesine müsaade etmeyin” dedi.

Akdağ, Dr. Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Kanser Tedavisinde Teknolojik Gelişmeler” konulu çalıştay ile hizmete açılan yeni birimler ve cihazlar için düzenlenen toplantıya katıldı.

Akdağ, bu toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye’de kanser hastalıklarının birinci sıralarda geldiğini belirterek, önemli olanın kaliteli hayat yaşamaya gayret etme ve kanser yapıcı unsurlardan uzak durma olduğunu söyledi.

-AKDAĞ’DAN SANATÇILARA RED KİT ÖRNEĞİ-

Akdağ, tiyatro sahnesinde sigara içildiği için ekiplerin ceza verdiği ve sanatçıların itirazı yönündeki haberlere ilişkin olarak da, “Sanata karşı bir hareket varmış diye itiraz edenler var. Bu kadar yanlış bir itirazın sanatçılardan gelmesi son derece üzücüdür. Yaptığımız kanun Meclis iradesiyle yapılmış, vatandaşın yüzde 90’ın arkasında durduğu, kapalı yerlerde sigara içilmesini yasaklayan bir kanundur. Ayrıca bu kanunda sigaranın özendirilmesini engelleyen hükümler de vardır. Tiyatro sahnesinde sigara içtiğiniz zaman, sigara içilmesini özendirici bir iş yapmış oluyorsunuz. Bunlar komisyonlarda çok tartışıldı ve meclis iradesi böyle bir karar verdi” diye konuştu.

Akdağ, ‘Ben sanatçıyım arkadaş, seni dinlemem’ demenin yakışıksız olduğunu da belirterek, “Sanat böyledir diyorlar. Hayır doğru olmaz. Sanat çok önemlidir ama sanatın toplumun duyarlılıklarına itina etmesi gerekir. Red Kit’i çizen sanatçı, Red Kit’in ağzından sigarayı aldı. Neden? Çocuklarımıza kötü örnek olabilir de ondan. Ben bütün sanat camiamızın da milletin arzusunu, Meclis iradesinin, çocuklarımızın, gençlerimizin sağlığının yanında durmasını istiyorum. Bu hususta duyarlılığı sanatçılardan, yönetmenlerden beklemek bizim hakkımızdır” şeklinde konuştu.

-VATANDAŞA KETEM’LERDE ÜCRETSİZ TARAMA-

Akdağ, hastanenin Robotik Radyocerrahi ünitesi, Nükleer Tıp PET/BT ünitesi, kemik iliği nakli ünitelerinin açılışlarını yaparak, kanser tedavisinde milimetrik tümörlerde diğer dokuya vermeyen yeni cihaz Cyberknife sistemini görüp bilgiler aldı. Akdağ, kanser hastalığında erken tanının önemine değinerek, 100’ün üzerinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) olduğunu söyledi. Akdağ, bu sayıyı 200’ün üzerine çıkaracaklarını da söyleyerek, vatandaşların ücretsiz olarak bu merkezlerde taramalara gidebileceklerini belirtti. Akdağ, hastanenin KETEM’ni de gezdi.

Ankara Vali Yardımcısı Celal Dinçer de yaptığı konuşmada, yeni üretilen tıbbi cihazlarla daha kaliteli bir yaşam sunulduğuna değinerek, Cyberknife robotu gibi cihazların halkın hizmetine sunulduğunu söyledi. Dinçer, sigara yasağıyla ilgili denetlemelerde yüzde 97 oranında uyum olduğunu, yüzde 3’lük bir oranda da ihlallerin olduğunu da belirterek, sigaradan kaynaklı kanser tedavilerinde yaklaşık 30 milyar dolar harcama yapıldığını ifade etti. (ANKA)

Geri Dön