Sigaradan sonra şimdi de alkol!

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirledi.

Sigaradan sonra şimdi de alkol!

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirledi. Söz konusu içkilerin ambalajları üzerinde artık 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ile "Alkol dostunuz değildir" yazılı uyarı mesajı yer alacak.

TAPDK'nın, Alkollü İçki Ambalajları Üzerine Konulacak Uyarı Mesajlarıyla İlgili Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, piyasaya arzına izin verilen alkollü içkilerin tabanı hariç iç ve dış ambalajlarında, belirlenen 3 adet grafik uyarı mesajı ve bir adet yazılı uyarı mesajı birlikte kullanılacak. Uyarı mesajı taşımayan alkollü içkiler, iç piyasaya arz edilemeyecek ve satılamayacak.

Uyarı mesajları, herhangi bir şekilde saklanamayacak, kapatılamayacak veya kesilemeyecek. Bandrol, pul ve benzeri ilaveler üzerine yazılamayacak. Uyarılar, sabit ve silinemez olarak basılmayacak. Rakam metni koyu, diğer kısımlar ilk harf büyük devamı küçük harflerle ve normal cümle şeklinde yazılacak.

Mesajlar doğrudan ambalaj üzerine, doğrudan ambalaj üzerine uygulanan çıkartmaların üzerine veya etiket üzerine uygulanacak, ambalaj üzerinde kolayca görülebilecek bir yere, açıkça okunabilecek ve beyaz üzerine siyah yazı olacak şekilde yerleştirilecek.

Uyarı mesajlarının yazı karakteri "Helvetica" olacak. Mesajlar normal, tek satır ve standart karakter aralıklarıyla yazılacak.

Ayrıca, her bir uyarı mesajı ve uyarı mesajı toplam alanı, genişliği 1 milimetreden az ve 2 milimetreden daha büyük olmayacak bayrak kırmızı renkte sınır çizgisi ile çerçevelenecek. Sınır çizgisi hiçbir şekilde uyarı mesajının içerdiği metne müdahale etmeyecek biçimde olacak.

10 ay süre var

Alkollü içki ambalajları bugünden itibaren 10 ay içinde tebliğ hükümlerine uygun hale getirilecek. Tebliğ hükümlerine uygun olmayanlar, bu tarihten itibaren piyasaya arz edilemeyecek. (AA)

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
gezi olaylarına katılanların tek ortak noktası alkoldur. Bu yasaklanma olmasaydı kimsenin sesi çıkmazdı.
alkol bütün kötülüklerin anasıdır
yok yok alkol yasaklanırsa bazıları nasıl yasar acaba merak edıyorum
ÇOK ÇOK İYİ AMA MAALESEF ALKOLİKLER VE ŞEYTANIN PİSLİĞİ ALKOL SEVENLER İÇİN TIPKI SİĞARA İÇEN TİRYAKİLER İÇİN FARK ETMEZ.ALKOL KULLANAN HERKES RUH VE BEDEN SAĞLIĞINI DÜŞÜNMEYİP BİLDİĞİNİ OKUR YİNE.
KİM TAKAR YALOVA KAMAKAMINI???ARTIK A.K.P. MİLLETİN YATAK ODASINA KADAR GİRDİ 3.ÇOCUK YAPIN DİYE .YA SONRASI SOSYAL DEVLETMİ VARKİ ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKACAK.???KENDİLERİN ÇOCUKLARI İŞADAMLARIN VERDİKLERİ BURSLARLA OKUTULDU ...DEVLET GARANTİ VERMELİ PARASIZ EĞİTİMİ TEŞVİK ETMELİ..LAF SÖYLERKEN MANGALDA KÜL BIRAKMIYORLAR ...İCRAAT SIFIR
Camide alnını secdeye koyduğunda şeytanlık, iftira ve yalan düşünenler keşke ara sıra alkol alsa.... HİÇ DEĞİLSE İNSANA VA ÇEVRESİNE DEĞER VERMEYİ. iYİ SOHBET ETMEYİ ÖĞRENİRLERDİ.
gayet doğru bi uygulama.haberin veriliş ise çok manidar.buna da mı yasak der gibi bir ima var.eşinize bir sarhoş sürücü çarptığında da içkiye yasağın baş temsilcisi olacak milyonlar tanırım.ama bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı bizi sarmış gidiyor....çok yazık..
Ben alkol içen birisi olarak devletin içki ve alkol ile ilgili almış olduğu her türlü caydırıcı tedbire alkış tutuyorum.Çünkü ben aynı zamanda çoluk çocuk sahibi bir aile üyesiyim.
şahine binmeyin, çok yakıyor.
SİVEREK GİBİ YERLERDE, DEVLET VE PKK KONTROLÜNDE YETİŞTİRİLEN HİNT KENEVİRİ ( ESRAR) NİN ÜZERİNE NE ETİKET KOYACAKLAR BAKALIM. BİR ÖNERİDİR BENDEN BELKİ KABUL GÖRÜR. ORTAK DOSTLARI CANİNİN RESMİNİ KOYSUNLAR.
Diyarbakır Kürdistanın başkenti olarak bu tarih itibariyle bağımsızlığını almıştır TÜRK MİLLETİNE AKPLİLERE VE BÜYÜK ŞEHİRLERDE ÜLKÜCÜLÜK YAPAN ABİLERE DUYRULUR !
BURADA SIRF AK PARTİ DÜŞMANLIĞI YAPMAK İÇİN SAÇMALAYAN AKILSIZLARA DİYORUMKİ, BİR GÜN ADAMIN BİRİSİ İÇİP İÇİP ZİL ZURNA SARHOŞ OLSA VE DİREKSİYONA GEÇSE VEİ EŞİNİZİ,ÇOCUĞUNUZU,ANNENİZİ,BABANIZI HERHANGİ BİR SEVDİĞİNİZİ EZEREK SİZDEN ALSA YADA ÖMÜR BOYU YATAĞA BAĞLASA YİNE AYNI APTALCA ŞEYLERİ YAZARMISINIZ?MERAK EDİYORUM.
bence bu resimli uyarılar bi işe yaramıyor
usain bolt gibi hızlı koşun, michel phelps gibi hızlı yüzün...sigara ve alkole HAYIR
Ülke elden gitti
ALKOL TÜKETİMİ VE ÜLKENİN ELDEN GİDİŞİ..... NE YANİ BU ÜLKE İNSANLARI ALKOL ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ ÜZERİNE KURULMUŞ BİR ÜLKENİN İNSANLARIMI????
Ne demek Sigaradan sonra şimdide alkol, bu yasal önlemler kötü şeylermi, aslında kabahat Hükümette bırak kim ne bok içerse içsin Kansermi olacak Ülsermi olacak nasıl geberecekse gebersin, ülkemizdeki Tüm suçların ve Trafik kazalarının yüzde 87'sinin sebebi alkol, başta akciyer kanseri olmak üzere diğer birçok kanser türünün yüzde 90'nın sebebi alkol ve sigara, bunları yasaklamak veya kullanımını zorlaştırmak kötü bişeymi, Söyleyen ne güzel söylemiş Deveye Diken İnsana Merhaba diyen yararmış, napacan sen sigara ve alkol kullananlara Merhaba de geç,
tofaş yakıyor :D
akpnin 10 senede yaptığı olumlu ikinci iş
Dogrusu olmus
arasıra çakır keyf olmak güzeldir.içindeki yasakları ve aile baskısını biraz hafifletir
adam gibi içmesini bilene dosttur da, nerede öyle adam gibi içici....kalmadı ki...
aslında sigara alkol bağımlılığı yasaklarla değilde eğitimle çözülmeli yasaklara kaldıysa iş Türkiyenin en muhafazakar ili olan konya alkol tüketiminde birinci sırada geliyor Herşeye rağmen 18 yaş sırnılaması çok uygun olmuş
Bence yasaklar yerine çocuklara ilkokuldayken zararlı alışkanlık dersi , seks dersi gibi ahlaki bilgilendirme dersleri vermeliler . İnsanlar yasakları yıkmayı sever ama eğitim ile zararlı alışkanlıkları , tecavüz olaylarını vb. kötü olaylayı engelleyebiliriz .
Yıllarca alkolü dostu sananlar hayal kırıklığına uğrayacak, efkarlanıp yine içecekler. Tiryakiye fark etmez ama faydalı olacağını düşünüyorum.
BENCE BU UYGULAMANIN YAPILMAMASI LAZIM. İÇKİ İÇENDEN ZATEN NE ÜLKEYE NE DE KİMSEYE HAYIR GELMEZ. BIRAKIN İÇENLER DAHA ÇOK İÇSİN. ZARARI KENDİLERİ YAŞASINLAR.
Alkol kullanmadığım için arkadaş toplantıları ve sohbetlerinde beni listenin 2. 3. sırasında alternatif gören arkadaşları ben çoktan listeden sildim haberiniz olsun!...
sarhoş edecek kadar alkol dostunuz değildir
finlandiyadan misafirlerim vardı..haberlerde alkollü sürücü-polis rezaletine denk geldik. anlattım..gülmekten kırıldılar.çünkü orada böyle sahne yok..çünkü alkollü trafiğe çıkan yok..yakalandığınız anda potansiyel katil olarak suçlanıp, 8.500 euro yu ödeyip, hakim karşısına çıkıp, cezaevinde 3 ay yatıp, 2 yıl sonra ehliyetinizi geri alabiliyosunuz.. koyun aynı uygulamayı burda. trafik terörünü kurutun gitsin..şişelere yazı yazmaya falan da gerek yok..insana anladığı dilden konuşmak gerek ki etkisi olsun..finlandiya hükümeti öyle yapıyo..
Geziciler çıkar yine meydana..
BU YASAKLAR BOŞ SUC ORANIN ARTTIGI HERTÜRLÜ SUCUN İŞLENDİGİ TÜRK MİLLETİNİN ELİNDEN KESİNLİKLE ALKOLÜ ALACAKSIN HAYAT SADECE LÜKS SEMTLERDE OTURUP EVİNDE VİSKİ İCMEK DEGİL SİZ SÖLE Bİ SOKAKLARA Bİ İNİN BAKALIM GECE Bİ DOLAŞIN SOKAKLARDA MAHALLLERDE ANADOLUNUN HER KÖŞESİNE BİR BAKIN BAKALIM GENÇLER NE HALE GELMİŞ
BUNLAR BOŞ İŞLER ALKOL YİNE İCİLMEYE DEVAM EDİLECEK HEMDE SU GİBİ ALKOLÜ TÜRKİYEDE TAMAMIYLA YASAKLANAMSI LAZIM ALKOLÜ TÜRKİYEDE TAMAMIYLA YASAKLAYAN PARTİNİN BEN ELİNİ ÖPERİM AMA MALESEF BEN COK ŞAHİT OLUYORUM AKŞAMLARI SOKAKLARDA HALA BOŞ BİRA ŞİŞELERİ TOPLAYAN CÖPCÜLERİN HADDİ HESABI YOK
ARKADAŞLAR HABER YORUM SAYISI 31 KİŞ OLARAK YAZIYORDU MALUM HABER BAŞLIĞIDA +18 VE ALKOL... YORUMSAYISI 32 OLSUN DİYE YAZDIM NE ME LAZIM .....
adam gibi içtikten sonra kimseye bulaşmadan etrafa zarar vermedikten sonra milleti rahatsız etmedikten sonra içerim içmem kimseyi ilgilendirmez, para benim yaşam benim günah sevap benim
iyi olmuş
Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış hesabı alkol,bütün kötülüklerin temeli,içen içsin kime ne ama beni rahatsız etmemek kaydı ile zıkkımlan,alkol ve sigaradan tarumar olmuş bedenini belli bir zaman sonra tamir ettirmek için kapı kapı dolaşma erkekmisin delikanlımısın ALTIN vuurş yap alkol komasına gir vede geber git,ama bana zararın olmasın evimin öniünde nara atma yürdüğüm yola KUSMA komşumsan çocuklarıma asla örnek olma,yoksulluktan asla bahsetme,1 EKMEK 50 KURUŞ BİR ŞİŞE RAKI 100 TL terbiyesizlık yapıp AKP yi diline dolayanlara sözüm siz için biz sadece nasihat ediciyiz anlayan anlar zor y
Manukyan vergi rekortmeniydi bu ülkede Helal para Haramdan aklanır Ahlakçıların Maaşları ödenirdi Yan etkileri oldu biraz Azgın dedeler Kudurmuş şeyhler Politikacılar Kameralara yakalandı şirinlik ederken Ne yaparsan yap Haramdan damıtılamıyor helal Rakıya dadandı toplayıcılar Ulan olum Fuhuşun kokusu çıkmamışsa Rakının kokusu çıkar mı paradan Gör bak Salllanarak yürür artık bademler İlk maaş değil İkinci hadi neyse Üçüncü maaşta kesin Âlemin kralı sanmalar Naralar Sebepsiz Gülmeler Ağlamalar Korkuyorum yani Rakının huyunu suyunu bilmeyenler Pantolonu sıyırıp Otobanda müşteri bekleyecekler…
Sefalet Ücreti ile üç çocuk Sağlıklı yaşam bekleyen Tinerci Sokak çocuğunu ölüme terkeden Kimsesiz Yaşlıyı görmezden gelen Sağlıkla oynayan Din Tüccarlarını teşhir etmeyen Kumarla halkı avutan İlkel yontulmuş Kişiliksiz Silahşör Siyasi İktidarsız erkek egoları tatmin edebilme arzusuyla Şenliklerde silaha sarılıp masumlara kıyılmasını Kaza Namazına bağlayan Atatürk Rakıyla hortlar diye korkan Ayık Katil Oğlu koruyan SerHoş kusursuz pilotu cesetsiz Katil sayan Kumar fahişe ayyaşın Haram Vergisi! İle maaşını alanlar Horladıkların Şeytan niyetine taşlayıp Günahlarından arındırıp Hidayete erdirsin…
GURCANOR COK SALAKCA YORUMLARIN VAR YA EMBESILSIN YADA DIKKAT CEKMEK ICIN YAPIYORSUN ADAM OL AKILLI YORUMLAR YAZ OKEY
Diğer Haberler