HABER

Silivri'de sağanak yağış sele neden oldu

İSTANBUL (İHA) - Silivri'de etkili olan şiddetli sağanak yağış sele neden oldu. Sel suları nedeniyle mahsur kalan onlarca vatandaş, kepçe ve itfaiye botlarıyla kurtarılırken, bölgede hayat durma noktasına geldi.

Sabah saatlerinden bu yana etkili olan sağanak yağışın öğlenden itibaren şiddetini artırmasıyla birlikte Silivri'de merkez başta olmak üzere birçok nokta sular altında kaldı. Sel suları, bölgede tüm cadde ve sokakları nehre döndürdü. Oluşan su baskınıyla birlikte çok sayıda vatandaş evlerinde mahsur kalırken, yağmura dışarıda yakalananlar da yüksek kesimlere çıkarak kurtarılmayı bekledi. Gelen ihbarlar üzerine harekete geçen itfaiye ekipleri, mahsur kalanları kurtarmak için bölgede yoğun bir çalışma başlattı. Sel suları nedeniyle, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi kepçeyle kurtarıldı. Nehire dönen yollarda dolaşan kepçe, mahsur kalan vatandaşları tek tek topladı. Kepçenin ulaşamadığı noktalarda ise vatandaşlar, çocuklarını sırtlarına alarak güvenli bir noktaya taşıdı. Yaşlı bir adam da, torununu sırtına alarak, kepçeye kadar götürdü. İtfaiye ekiplerinin ulaşamadığı noktalarda ise iş vatandaşa düştü. Vatandaşlar, mahsur kalanları kurtarabilmek için seferber oldu.
Vatandaşların yardımıyla kurtarılanlar, güvenli noktalara taşındı. Mahsur kalan vatandaşlar, "Alt katta oturuyorduk. Yağmur aniden bastırdı. Her yer sularla doldu. Canımızı zor kurtardık" diye konuştu.

Silivri'de etkili olan yağışla birlikte oluşan sel, araçları da vurdu. Çok sayıda araç, sel suları içinde mahsur kaldı. Araçlarıyla birlikte suda mahsur kalan sürücüler de, uzun süre kurtarılmayı bekledi.

Öte yandan, yağışların akşam saatlerine kadar devam edeceği bilgisi üzerine bölgedeki birçok yol trafiğe kapatıldı. Kınalı'dan geçiş yapamayan araçlar otobana yönlendirilirken, bölgede çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

Geri Dön