KADIN

Soğuk havalarda kat kat giyinmeyin

Soğuk havalarda kat kat giyinmeyin

Havalar buz gibi ve üşüyorsunuz, ama çözüm kat kat giyinmek değil!

Kışı iyiden iyiye yaşadığımız bu soğuk kış günlerinde dışarı çıkan hemen hemen herkesin yaptığı doğru bilinen bir yanlıştır kat kat giyinmek.

Kat kat giyindiğimizde üşümeyeceğimizi ve hasta olmayacağımıza eminizdir. Aslında bu kat kat giyinme olayı daha çok hastalıklara gebe bir durumu ortaya çıkarıyor. Doğru giysileri doğru şekilde giymek sizi hastalıklardan ve soğuktan korur, unutmayın.

Kışı üşümeden ve hastalanmadan nasıl geçiririz?

• Buz gibi havada içinize ilk olarak mutlaka sentetik içlik ve ısınızı koruyacak yünlü bir giysi giymeye özen gösterin. Pamuklu giysiler terinizi emer ve aynı zamanda teninizin nefes almasını sağlarlar. Bu da daha çabuk hastalanmanızı sağlar.

• Atkı ve bere kullanımını alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü soğuk havalarda ağzınız ve burnunuzun kapalı olması gereklidir. Hem mikroplardan korunmak hem de üşümenize engel olmak için yanınızdan ayırmamanız gereken aksesuarlar arasında yerini almalılar.

• Soğuk havalarda egzersiz yapmak vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırır ve sizi daha sağlıklı yapar. Aynı zamanda soğuk havada yürüyüş yapmak ise vücut ısısını dengelemeye çalıştığından daha fazla enerji harcar. Böylelikle de yağ yakımı fazlalaşır. Hava ne kadar soğuk olursa olsun açık havada yapacağınız yarım saatlik yürüyüş veya egzersiz kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.

• Eğer bu soğuk havalarda nezle veya gribe yakalandıysanız evde kendi kendisine geçmesini beklemek yerine bir sağlık kuruluşuna gidin ve hastalığınızın daha çabuk geçmesi için doktorunuza danışın. Hastalık vücudunuzu soğuk havalarda daha da güçsüzleştirecektir.

• Vitamin soğuk kış günlerinde vücudunuzun en çok gereksinim duyduğu bir şeydir. Özellikle de D vitamini testi yaptırın ve eksikse hemen takviyesinde bulunun. Ayrıca meyve sebze tüketimine de her zamankinden daha fazla özen gösterin. Çünkü meyve sebzeler sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı koruyacak ve aynı zamanda kendinizi daha enerjik hissetmenize neden olacaktır.

KIŞ MEVSİMİNİN EN GÜZEL ÜÇLÜSÜ

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön