HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | Kahramanmaraş merkezli deprem faciasında 3. gün! Can kaybı 12 bin 391'e yükseldi

Deprem sonrası son dakika haberleri: Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6'lık depremler 10 ilde yıkımlara neden oldu. Bölgede ekiplerin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye bölgeye yardım için seferber oldu, can kaybı ve yaralı sayısı da gitgide artıyor. AFAD'dan yapılan son açıklamada, saat 03.00 itibarıyla 12 bin 391 kişinin hayatını kaybettiği ve 62 bin 914 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Son dakika: Türkiye 6 Şubat günü kabusu yaşadı. Kahramanmaraş, merkez üsleri pazarcık ve Elbistan olan 7,7 ve 7,6'lık depremlerle sarsıldı. Hatay, Diyarbakır, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Malatya, Şanlıurfa, Adana ve Gaziantep'i de etkileyen depremlerde binlerce bina yıkıldı, vatandaşlar enkaz altında kaldı. Deprem haberiyle birlikte arama kurtarma çalışmaları süratle başlatılırken, Türkiye bölgeye yardım gönderebilmek için seferber oldu. Deprem faciasının ardından 48 saatten fazla bir zaman geçerken, enkaz bölgesinde umutlu bekleyiş sürüyor. İşte Kahramanmaraş'taki depremler sonrası 3. günde dakika dakika yaşananlar...

DEPREM SONRASI KAHRAMANMARAŞ, HATAY VE DİĞER İLLERDEKİ SON DURUM

03.20

CAN KAYBI 12 BİN 391'E YÜKSELDİ

AFAD'dan yapılan son açıklamada, saat 03.00 itibarıyla 12 bin 391 kişinin hayatını kaybettiği ve 62 bin 914 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

20.20

FUAT OKTAY: YAZIKLAR OLSUN

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Tüm bilgileri paylaştık. Ama bu ayrılanların buradan ayrıldıktan sonra ertesi gün çıkıp da bu kadar insanın alın teri üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara yazıklar olsun. 'İş makineleri yolda bekletilmekte, içeri alınmamakta' diye yoğun kirli bilgi kirliliği yapılmakta." dedi.

Fuat Oktay'ın açıklamasından satır başları:

"103 BİN 800 PERSONEL SAHADA"

Bölgede artçı depremlerin sayısı 790 oldu. Bunlardan 3'ü 6 büyüklüğünde. Arama kurtarma faaliyetleri kapsamında personel sayısı 21 bin 600 olmuş durumda, yurt dışından gelen ekiplerin sayısı da bunun içerisinde. Tüm AFAD ekipleri ve diğer sivil toplum örgütleri ekipleri sahada. Geleceklerle birlikte 66 ülkenin arama kurtarma ekibi bölgede çalışma yapacak. Yabancı ülkelerden gelen personelin 4931'i fiilen sahada, 1756'sı ise geliyor. Bu gece de geldikleri zaman sahaya yönlendiriyoruz. Toplam 103 bin 800 personel sahada görev yapıyor.

"AFET BÖLGESİNDEKİ İLLERE KONTROLLÜ ŞEKİLDE DOĞAL GAZ VERMEYE BAŞLIYORUZ"

Barınma için 1 milyon 60 bin kişilik kapasite oluşturuldu. 100 bin civarında çadırı 10 ilimize dağıttık. 1 milyon 250 bin battaniyeyi il, ilçeler ve ulaşılamayan köylere de havadan atıyoruz. İl ve ilçelerde çadır kentler kuruluyor, barınma ve beslenme hizmeti veriliyor. Köylere helikopterlerle yardımlar ulaştırılmaya başlanmıştır. Afetten etkilenen tüm il ve ilçelerimizde beslenme faaliyetlerine başladık. Afet bölgesindeki illere kontrollü şekilde doğal gaz vermeye başlıyoruz.

Haberleşme alanında sabah itibarıyla operatörlerimizin bizden istediği elektrik ve elektrik olmadığı yerlerde kendilerine jeneratör temin ediyor olmamızdı. Bu iki ihtiyacı da tamamen karşılamış durumdayız. Haberleşmedeki sorunları çözmüş olacağız diye paylaşmıştık. Tüm operatörlerle birlikte detay çalışma yaptık bugün. Bu gece sabaha kadar da tekrar bu sorunu yaşamak istemiyoruz. Kökten çözümü ile ilgili sabaha kadar faaliyetler yürütülüyor.

"HİÇ SORUN YAŞAMIYORUZ"

Hastanelerle ilgili yine dün paylaşmıştım artık buralarda sahra hastanesi veya daha küçük hastaneler bunlar kurulmuş durumda. Hizmet devam etmekte. Kapasite olarak ciddi bir sorun yaşamıyoruz. Hatta hiç sorun yaşamıyoruz.

10 gemi, 50 uçak ve bu uçaklarla 305 sortinin yapıldığı, 72 helikopterle havadan faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. İlk gün yoğun tipi nedeniyle hava araçlarınız fazla kullanamamıştık. Daha sonra insansız hava araçları da dahil havadan araçlarımızı yoğun bir şekilde kullanıyoruz.

"YAZIKLAR OLSUN"

Gecemizi gündüzümüzü burada geçirmemize rağmen bizimle görüşmek isteyen herkese kapımızı açtık. Tüm bilgileri paylaştık. Ama bu ayrılanların buradan ayrıldıktan sonra ertesi gün çıkıp da bu kadar insanın alın teri üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara yazıklar olsun. "İş makineleri yolda bekletilmekte, içeri alınmamakta" diye yoğun kirli bilgi kirliliği yapılmakta.

Son derece seviyesizce meydan okumalar yapılıyor. Biz burada birlik beraberlik mesajı verdikçe gidip çok basitçe iddialarla siyaset yapmak kadar çirkince bir olay olamaz. Siz kimsiniz ya? Siz kim olduğunuzu zannediyorsunuz? Siz devletin yapamadığını mı yapacaksınız? Belediyeden gelen araç havalimanı mı yapacak? Bu kadar mı acizleştiniz? Siz hangi havalimanını yaptınız, siz kimsiniz ki havalimanı yapacaksınız.

"KİMSENİN NAZIYLA UĞRAŞACAK DURUMDA DEĞİLİZ"

Hatay Havalimanı'nda hasar sonrası DHMİ onarım çalışmalarını başlatıyor. Zaten afet yönetiyoruz ve şunu söylüyoruz Türkiye'deki tüm kuruluşlar tamamının her türlü imkanlar devletin AFAD'ın koordinasyonunda afetzedenin hizmetindedir. Her imkan kullanılır. Şimdi OHAL ilan ediyoruz, hızlı hareket etmek zorundayız, dolayısıyla kimsenin nazıyla uğraşacak durumda değiliz.

"BİR ZİHNİYET BU KADAR UCUZLAMAMALI"

İskenderun Limanı'nda elyaf ve pamuk malzemelerin olduğu yerde bir yangın çıkıyor. Yanıcı maddeler nedeniyle şiddetlendi. Karadan ve havadan söndürülmeye çalışılıyor. Deniz Kuvvetleri gemileri, deniz araçları ve diğer ilgili kuruluşlar karadan müdahale ediyor. Bunlardan bir tanesi de İstanbul Belediyesi, bunu davet eden biziz. 40 araçla müdahale edilen bir yangın bu. Yarısından fazlası Orman Bölge Müdürlüğü araçları. Konya, Kırşehir belediyeleri gibi bir çok belediye var, İstanbul'un da var. Aracın fotoğrafını drone ile çekip 'Biz yangını söndürdük' diye meydan okuma. Bir zihniyet bu kadar ucuzlamamalı.

"ENERJİ KONTROLLÜ ŞEKİLDE VERİLİYOR"

Bizim sahada elektrikle ilgili yaşadığımız sorunlar vardı, 30'un üzerinde trafo merkezinde ağır hasarlıydı. Bunların hemen hemen hepsi çözülmüş durumda. Bugünden itibaren kontrollü şekilde enerjiyi veriyoruz. Sadece risk oluşturduğu için 'Şuraya vermeyin' dedikleri yerlere vermiyoruz. Sokak ışıklandırmasına önem verdik. Büyük risk yoksa sokak ışıklandırmalarını yapalım ki arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olsun.

19.30

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya'da incelemelerde bulundu.

18.24

VEFAT SAYISI ARTTI! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremlerde 9 bin 57 kişinin hayatını kaybettiğini, 52 bin 979 kişinin yaralandığını, 6 bin 444 binanın yıkıldığını açıkladı.

17.20

AFAD'dan aktarılan bilgiye göre Kahramanmaraş, Nurhak merkezli 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

16.22

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından Türkoğlu ilçesindeki Şekeroba Mahallesinden geçen tren hattında hasar oluştu. Deprem sebebiyle tren hattının yön değiştirmesi dikkati çekti.

AA-20230208-30221039-30221038-KAHRAMANMARAS_MERKEZLI_DEPREMLER

16.00

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremin vurduğu illerden Hatay'ın Samandağ ilçesindeki arama- kurtarma çalışmalarını takip etti.

bakanlar-akar-ve-koca-samandagda-kurtarma-calismalarini-inceledi-_1960_dhaphoto1

14.45

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 10 ilimizde 77 Sahra Hastanesi kurduk. Acil sağlık hizmeti verilen bu hastanelerin bir kısmında cerrahi operasyonlar da yapabiliyoruz. Sağlık durumu riskli depremzedelerimiz buralarda yapılan ilk müdahalenin ardından helikopterlerle bölgedeki hastanelere sevk ediliyor.

14.00

ERDOĞAN DUYURDU: AİLELERE 10 BİN TL'LİK YARDIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedelere 10 bin TL'lik yardım yapılacağını duyurdu. Erdoğan açıklamasının devamında can kaybı sayısının arttığını belirterek "Şu an itibarıyla ne yazık ki vefat edenlerin sayısı 8 bin 574. Yaralı sayısı 49 bin 133. Yıkılan bina sayısı 6 bin 444" diye konuştu.

erer

13.45

BÜTÜN YOLLAR TRAFİĞE AÇILDI

Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye geneli yol ağında ana arterlerin hepsinin ulaşıma açıldığını, deprem nedeniyle trafiğe kapalı güzergah bulunmadığını bildirdi.

13.40

Türk Hava Yolları (THY) bugün deprem bölgesinden yapılacak seferlerle 30 bin kişinin tahliyesini planladıklarını bildirdi. Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgelerinden planlanan seferlerle taşınacak yolcu sayılarını paylaştı.

Üstün, vatandaşların afet bölgelerinden tahliyesi için seferlerin devam ettiğini belirterek, "Dün 19 bin 50 kişiyi taşıdık. Bugün ise 30 bin kişiyi tahliye etmeyi planlıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız, bugün uçuşlarının gerçekleşeceğini bilerek sükunetle meydanlarımızda sıralarını beklemeleridir." ifadelerini kullandı.

13.21

ENKAZ ALTINDA YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜ

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Selcan Bağış ile kızı Sıla ve 8 aylık bebeği Abdullah Efe evlerinin bulunduğu 4 katlı apartmanın çökmesi sonucu enkaz altında kaldı. Ekiplerin çalışması sonucu anne ve 2 çocuğunun cansız bedenleri, birbirlerine sarılı halde bulundu. Selcan Bağış ile çocukları yan yana açılan mezarlara gözyaşları arasında toprağa verildi. Kızını ve torunlarını kendi elleriyle ekiplerle birlikte enkazdan çıkarttığını belirten Abuzeyt Yalçın, “Kızım ve torunlarımın 4 katlı binanın enkazında birbirlerine sarılı halde kendi ellerimle çıkarttım. Allah kimseye böyle acı vermesin" dedi. Selcan Bağış’ın kuzeni Eyyüb Yalçın ise 12 saatlik bir çalışmanın ardında Selcan ve çocuklarını birbirlerine sarılı şekilde enkazın içinde çıkartarak, bugün de memleketi Yüksekova Dilektaşı köyünde aile mezarlığında defnettik" diye konuştu.

Başlıksız-9

13.02

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DEPREM BÖLGESİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'a geldi. Erdoğan, ilk olarak Kahramanmaraş Havalimanı'nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkililerden, depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Başlıksız-10

Erdoğan, Onikişubat Stadyumu'nda AFAD tarafından kurulan çadır kentte ve bölgede incelemelerde bulundu, depremzedelerle konuştu. Erdoğan ile bölgeye, AK Parti Genel Başkanvekilleri Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da geldi.

12.39

Depremden etkilenen 10 ilde OHAL ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Meclis Başkanlığına sunuldu.

11.39

GEMİLER İSTANBUL VE İZMİR'DEN YOLA ÇIKTI

Deprem bölgesine malzeme götürecek gemiler İstanbul ve İzmir'den yola çıktı. Gemilerde 74 çekici-dorse, 15 roll trailer, 34 vinç, 21 kepçe, 35 kamyon, 41 ekskavatör, 11 dorse ve 31 çeşitli araç, 114 tır/taşıt, 74 iş makinesi, 4 tanker, 221 yolcu ve insani yardımlar bulunuyor.

11.30

CAN KAYBI SAYISI 7 BİN 108'E YÜKSELDİ

AFAD, saat 10.35 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 bin 108 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 bin 910 kişinin yaralandığını açıkladı.

11.24

KILIÇDAROĞLU OSMANİYE’DE

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran deprem sonrası Osmaniye'yi ziyaret etti. Burada yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Kılıçdaroğlu, depremzedelere 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu.

10.50

CAN KAYBI 6957'YE YÜKSELDİ

AFAD depremde can kaybının 6 bin 957'ye yükseldiğini duyurdu.

GÖKSUN'DA BİR DEPREM DAHA

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde 5.1 şiddetinde yeni bir deprem daha meydana geldi.

10.04

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yerlerde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gidiyor.

09.36

AFAD SON TABLOYU DUYURDU: CAN KAYBI 6 BİN 234 OLDU

AFAD: SAKOM’dan alınan bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 6 bin 234 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 37 bin 11 vatandaşımız yaralanmıştır.

FoR_4NmXoAEMnyb

07.50

Venezuela, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun talimatıyla Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye'ye 50 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.

07.29

BAKAN BOZDAĞ DUYURDU: 15 GÜN UZATACAĞIZ

Adalet Bakanı Bozdağ: Deprem bölgesindeki barolara kayıtlı avukatlar ile diğer barolara kayıtlı olup da deprem bölgesinde yakınları olan avukatların ve müvekkillerinin hak kaybına uğramaması için adlî süreçlerdeki bilumum süreleri depremin olduğu günden itibaren 15 gün uzatacağız.

00.10

CAN KAYBI 5 BİN 894'E YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 5 bin 894 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 bin 810 kişinin yaralandığını bildirdi.

Deprem bölgelerinde çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü vurgulayan Oktay, yıkılan bina sayısının 5 bin 775, enkazdan kurtarılanların ise 8 bin civarında olduğunu kaydetti.

23.30

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere yarın Malatya ve Adıyaman'a gidecek.

22.36

BAKAN ÖZER: EĞİTİM VE ÖĞRETİME 2 HAFTA ARA VERİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer "10 ilin tamamında eğitim ve öğretime 2 hafta ara verilmiştir." ifadelerini kullandı.

image (24)

19.25

DEPREMİN BAŞLAMASIYLA BİRLİKTE...

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli 10 ili etkileyen 7.7 büyüklüğündeki deprem anına ait Diyarbakır’daki güvenlik kamerası görüntüleri, depremin şiddetini ortaya çıkardı. Kayapınar ilçesinde bir sitenin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde 55 saniye süren depremin başlamasıyla beraber ortaya çıkan ışık hüzmesi ile ağaçların ve yandaki binanın sallanması yaşanan afeti gözler önüne serdi.

deprem-felaketinde-2nci-gun-enkaz-baslarinda-umutlu-bekleyis-14-_1925_dhaphoto3

19.10

Sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 135 hesap yöneticisi tespit edildi. Gözaltına alınan 7 kişiden 1'i tutuklanırken, yardımsever vatandaşları suistimal etmek isteyen internet sitelerinin de kapatılması sağlandı.

18.20

THY: DEPREM BÖLGESİ DÖNÜŞ SEFERLERİ ÜCRETSİZ OLARAK KULLANIMA AÇILDI

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Deprem bölgesi dönüş seferleri ücretsiz olarak vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır" dedi. Buna göre Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Kayseri çıkışlı direkt uçuşlar 13 Şubat'a dek tek yön ücretsiz olarak kullanıma açıldı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler