Son dakika! İdris Baluken’e hapis cezası

Son dakika habere göre; HDP Milletvekili İdris Baluken, tutuklu yargılandığı davadan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, Baluken, Sincan 1. Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) hazır edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayan savcı, Baluken'in "5 kez "terör örgütü propagandası yapmak", 4 kez "toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 47 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Üzerine isnat edilen suçlamaları reddeden Baluken, davanın düşmesi ve beraati yönünde karar verilmesi talebinde bulundu. Sanık avukatları Baluken'in suça konu olan konuşmalarının TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmalarla aynı olduğunu öne sürerek, tahliyesini talep etti.

Mahkeme Baluken'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay, 4 kez "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 4 yıl 7 ay, 4 kez de "toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etme" suçundan 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Baluken'in, "Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan ise beraati kararlaştırıldı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
bu adam düşünce suçlusu değilmi 16 sene az bakalım hırsızlar yolsuzluk yapanlar zarrab atilla hakan ve onlara yardım yataklık yapanlar ne kadar ceza alacak
@garipuyar Teroru ovmek . Teroristi desteklemek ne zamandan beri dusunce sucu oldu. Elmayla armutu karistirma . Diger dedigin kisilerde ceza almali . Teror yanlisi olanlar daha fazla almali ama
@garipuyar yaw he he sen havlamaya devam et
@hyilmaz23 İsraili bilir misin ? Hani her ortamda ticari ilişkilerimiz olan kamuda eleştirip sümen altından işbirliği yapılan terör devleti ! Ha işte onunla kimin arası belediye başkanlığından beri iyi ? Araştır bakalım elma ve armutu gör o zaman !
@iiideaaa vatan hainligini dusunce sucu olarak yansitmayin. benim hicbir partiyle baglantim yok israilide sevmem . Sen ve senin gibiler israilden daha tehlikeli . Israilin ne oldugunu biliyiruz en azindan. Senin gibiler gizli dusman icimizde
@garipuyar şöylemi anlayalım seni düşünce suçuyla, terörü övmek teröristi desteklemek terör örgütü propagandası yapmak ve hatta terör örgütü sempatizanı olmak bir sanırım ama bizler böyle düşünmüyoruz bu soyusoysuz, kravatlı teröristin önde gidenidir bunun yaptığı ülkeni yıkar ama çalan çırpanın yaptığı sadece onu bağlar bu dünyada vermezse hesabını Allah a havale ederiz onun mahkemesinden illaki kaçamaz...
hırsızlar para sıfırlayanlar yolsuzluk yapanlar dışarıda düşünce suçluları içerde.
İnşallah cezası infaz edilir. Öyle sözde kalmaz. Vatanın ekmeğini yiyip , ihanet edenler, biraz da bedelini ödesinler bakalım.
@antihipokrathes inşAllah
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler