İngiltere'de Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi

İngiltere'deki seçimde Muhafazakar Parti'nin tek başına iktidara geldiği kesinleşti. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı.

İngiltere'de Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi

İngiltere'de yapılan erken genel seçimde Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin tek başına iktidara geleceği kesinlik kazandı.

Oy verme işleminin saat 22.00 (TSİ 01.00) sona ermesini ardından başlayan oy sayım işlemi devam ediyor.

Ancak yerel saatle yaklaşık 05.00'te (TSİ 08.00) Muhafazakar Parti'nin salt çoğunluk olan 326'yı geçtiği görüldü.

Sayımın tamamlanmasının ardından bu sayının daha da artması bekleniyor. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Muhafazakarların 363, İşçi Partisi'nin de 203 sandalye elde edeceğinin öngörüldüğünü duyurdu.

İŞÇİ PARTİSİ LİDERİ İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI

İngiltere'de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı.

Sandık çıkış anketlerine göre partisi büyük kan kaybeden Corbyn, yaptığı açıklamada seçmenlerine ve "medyanın bakısı altında kalan" ailesi, arkadaşları ve eşine teşekkür etti.

"Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu." diyen Corbyn, "Ancak şunu söylemek istiyorum, bu seçim kampanyasında bir umut bildirisi sunduk." ifadesini kullandı.

Brexit'in seçim tartışmalarını çok fazla kutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını savunan Corbyn, görevi bırakacağını ve bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını duyurdu.

Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn'in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.

BREXIT KESİNLEŞTİ

Bu sonuca göre Johnson, AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020'de AB'den ayrılmış olacak.

Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını söylüyordu.

2017'de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı.

Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisi'nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu.

Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu.

May'in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık'ta erken genel seçime gidilmesini istemişti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
İngiltere'de yaşıyorum biz sonuçları daha öğrenemedik. Sonuçları YSK'dan mı aldınız :D
ENİŞTESİ SÖYLEMİŞTİR SONUÇLARI
Ne güzel bak hemen öğreniyorsunuz. Ysk saysa 2 hafta sürerdi!
İngilterede yaşıyorsun ama ysk yı bnden iyi biliyorsun
önce dingilterede mi açıklanıyor sonuçlar sen daha oyunu kullanmadan bilir bazıları
peki bu gelen zat bizi sevecekmi yoksa budamı bizi öpmeye çalışacak
Şimdi ingiltere düşünsün mü diyelim ?
@taslehoff Neyi düşünecekler? İngiltere ab ye muhtaç değilki. Ab nin üyelik yasaları kuralları Adamları bunalttı.Üstelik hâla kendi para birimini kullanıyorlar. Ab aslında avrupa topluluğu olarak kalması gerekirdi.Genişlemek ve üstelik balkan ülkelerine de kucak açmak doğru değildi ekonomik yük artıyor.Almanya ab nin maatbası Fakat o bile zorlanıyor bazı konularda Ab 40 seneye kadar Kepenkleri indirir aşağaya...
@taslehoff İngiltere neyi düşünecek? İngiltere ab ye muhtaç değilki her konuda.Ab nin kuralları ve yasak ve yasakları bunalltı adamları.Hâla kendi para birimini kullanıyor üstelik.Ab avrupa topluluğu olarak kalması gerekirdi.Genişlemek ve balkan ülkelerinide dahill etmek sıkıntılarıda getiriyor . 40 sene içşnde kepenkleri aşağa indirler harç bitti yapı paydos misali.Bence Ab kurucu üyeleri Belçika hollanda lüksenburg ve almanya oturup ciddi.ciddi.düşünmeleri.gerek...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler