Son dakika! Londra'da kritik dörtlü zirve sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın katılımıyla yapılan Suriye konulu zirve sona erdi. Zirveyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gayet iyi geçti" dedi. Görüşmeyle ilgili 4 ülkeden ortak açıklama geldi. Açıklamada, İdlib dahil Suriye’nin tamamında, sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Downing Street’teki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleştirilen zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

Zirvede Suriye’nin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: GAYET İYİ GEÇTİ

Zirveden ayrılırken açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirve gayet iyi geçti” dedi.

MERKEL: İYİ VE YARARLI BİR GÖRÜŞME YAPTIK

Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Londra'da yaptığı Suriye konulu Dörtlü Zirve'nin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Zirvede ana gündem maddesi olarak Suriye'deki durumun ele alındığını kaydeden Merkel, "Burada IŞİD'e karşı mücadelenin sürdürülmesi ve tamamlanması konusunda fikir birliğine vardık. Bunun tam olarak nasıl olacağı konusunda temasta kalmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.

Merkel, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in siyasi süreç için yaptığı çabaları aktif şekilde desteklemek istediklerini kaydetti.

Suriyeli sığınmacıların, Türkiye'nin Rusya ile güvenliği garanti altına aldığı bölgeye gönüllü geri dönüşlerinin sadece BM katılımıyla olabileceğini belirten Merkel, bu konuda görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Zirvede Libya konusunun da el alındığını dile getiren Merkel, "Bu konuda Berlin süreci takdir edildi. Bu formatta çalışmaya devam edilmesi lazım ve Libya'da hızlı şekilde ateşkese ihtiyacımız var. Şimdi teknik düzeyde, daha sonra gelecek yılın şubat ayında bu formatta birlikte çalışmak için tekrar buluşmak istiyoruz." ifadesini kullandı.

Merkel, zirve hakkında da "İyi ve yararlı görüşme yaptık. Bu görüşme uzun bir istişare sürecinin başlangıcı olabilir. Bunun için bugün zaman çok kısaydı." değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel, yarın yapılacak NATO Zirvesi'nden de tüm görüş ayrılıklarına rağmen umutlu olduğunu sözlerine ekledi.

MACRON: TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÜLKE

Zirve sonrası açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron "Türkiye büyük ülke, dinamik entelektüel ve kültürel yaşamı var, saygı duyuyorum" dedi.

4 ÜLKEDEN ORTAK AÇIKLAMA

Görüşme sonrası 4 ülkeden ortak açıklama geldi. Açıklamada, İdlib dahil Suriye’nin tamamında, sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BUCKİNGHAM SARAYI’NDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından NATO'nun 70'inci yılı dolayısıyla heyetler onuruna verdiği resepsiyona katıldı.

Erdoğan, Buckingham Sarayı'ndaki resepsiyona, eşi Emine Erdoğan ile geldi.

ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel de Buckingham Sarayı’nda verilen resepsiyona katıldı.

Resepsiyon, basına kapalı gerçekleşti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
Haçlı birliğinde Osmanlı sesleri eski devlet yapısı olsaydı bizsiz düzenlerlerdi o toplantıyı... Çok yaşa Osmanlı ruhu
dostum rüya görme o öyle değil inan buna
erdoğan bop eşbaşkanı olmasaydı ne ırak ne Suriye'ye giremezlerdi. Libya'dan Afganistan'a İsrail'in tüm düşmanlarını temizledi!
Avun yavrum avun truva atimizi sen kendin savun;)
öyle diye diye ülke oldu Ortadoğu. Suriyeli komşularına aran nasıl?
dostum. eski nato zirvelerine bak hep aynı laflar. basit googleden yıllara göre bak. sazan olma
@cinbad ıraka erdoğandanönce girdiler suriye yi erdoğan karıştırmadı doğru olsaydı iran ırak lübnan bolivya da olaylar olmazdı sorun esadın derhal kurşun yağdırmasıydı
mustafa_aydin_h4 sana yuzde yuz katılıyorum cok haklısın bu günümüze bin şükür reisin sayesinde muhatap alınıyoruz
Gerçekten mi
Suriye'den; Almanya, Fransa, İngiltere' ye neki...
@obey_1978 mülteciler direk o ülkelere gitmek istiyor da. bizden onlari durdrumamizi istiyorlar
konus konus konus ne degisecek....konustugun toplum liderleri bizlere zaten düşman ..pkk yi besleyen destekleyen ..ülkeler osma Linden beri bizi sevmeyen....gâvurlar ....bisunq zaman kaybetmek..den baska bir ise yaramiayacak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler