Suudi Arabistan petrol üretimini geçici olarak durdurdu

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, dün milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesise silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlenen saldırı nedeniyle petrol üretiminin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan petrol üretimini geçici olarak durdurdu

Enerji Bakanı bin Selman Suudi Arabistan haber ajansı SPA'da yer alan açıklamasında, Saudi Aramco'ya ait Bıkayk ve Hırays petrol tesislerinde üretimin geçici olarak durdurulduğunu, üretim kaybının stoklardan karşılanacağını ifade etti.

Bin Selman, ilk belirlemelere göre, saldırı sonucu meydana gelen patlamaların 5,7 milyon varil (şirketin günlük petrol üretiminin yaklaşık yüzde 50'si) ham petrol tedariğinin durmasına yol açtığını kaydetti.

'İÇ PİYASADA YAKIT SIKINTISI YAŞANMAYACAK'

Bin Selman ayrıca, söz konusu saldırının, günlük yaklaşık 2 milyar varil fit küp ilişkili petrol gazı (APG) üretiminin de durmasına neden olduğunu ve bunun etan ve diğer doğal gaz türlerinin tedariğinin yaklaşık yüzde 50 oranında düşmesine neden olacağını aktardı.

Saldırı nedeniyle iç piyasada yakıt sıkıntısı yaşanmayacağını belirten bin Selman, şirketin meydana gelen hasarı tespit çalışmalarının sürdürdüğünü kaydetti.

DÜN SİHA SALDIRISI DÜZENLENMİŞTİ

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 fabrikaya dün yerel saatle sabah 04.00'te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıkmıştı.

Ölen ya da yaralananın bulunmadığı SİHA saldırısıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmazken, Husiler yaptıkları yazılı açıklamada saldırıyı kendilerinin düzenlediklerini ima etmişti.

Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Yapılan saldırıyı kınıyorum, Türkiye olarak her zaman arap kardeşlerimizin yanındayız. Gerekirse benzine zam yapın ama yardım edelim araplara
Araplar kadar kalleş bir millet yoktur herhalde. ciddi değilsindir umarım
arap sevicileri onlar ne zaman bizim yanımızda oldular
@negan arap benim kardeşim falan değil. Arap geçmişte olduğu gibi bugünde bizi satmaya devam ediyor. Daha 5 gün önce güney kıbrıs 'ta bulunan suudi arabistan dışişleri bakani Akdeniz konusunda Turkiyenin degil guney kıbrıs in yaninda olduklarını acikladi. Yani müslüman Turkiyenin yanında olmayıp hristiyan güney kıbrıs in yanında oldular. Ama normaldir hainlik bunların kanlarında var.
yarın kesin benzine zam gelir
@barancan8383 olsun biz hep 50 liralık alıyoruz.
Bor üretimine gecmisler
@ferhat_aslantekin_2000 Türkiye olarak arap kardeşlerimizin yanındayız derhal para ve gerekli yardımlar yapılsın
@negan sen degisik bir tipsin ya git Arabistan a destek ol o zaman bir dahada gelme.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler