'Sosyal Güvenlik'te geri adım yok

'Sosyal Güvenlik'te geri adım yok

ANKARA(ANKA)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emek kesiminin yoğun tepkisine yol açan sosyal güvenlik düzenlemesinde geri adım atıp atmayacakları sorusuna "Bütün kanunu konuşmaya hazırız. Ama temel parametreleri kaldırırsak reform efor olur" dedi.

Bakan Çelik, Hak-İş ve Türk-İş'in yürüttüğü Medya Örgütlenmesi Yoluyla Çocuk İşçiliğine Karşı Farkındalık Geliştirme projesi açılışı toplantısı öncesinde basının Sosyal güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili sorularını yanıtladı. Çelik, yasa tasarısının alt komisyon raporunun basımı tamamlanarak dağıtımının yapıldığını belirterek genel kurulda görüşülmesi için 48 saat geçmesi gerektiğini belirterek, "Perşembe günü görüşürüz diyorduk. Biraz zor gibi görünüyor. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta genel kurula gelecek" dedi.

Bu hafta içinde sosyal taraflar ile görüşeceklerini ifade eden Çelik, yasa tasarısında değişiklik olacak mı sorusuna ise şu yanıtı verdi:
"Eylem yaparsanız değişiklik yaparız gibi bir ifademiz olmadı. Esneme de yok. Esnemede olan şey şu, sosyal taraflara dedik ki hepimizi ilgilendiren bir düzenleme. Yasa yürürlüğe girinceye kadar görüşeceğiz. Sosyal taraflar ve bakanlık kendi için istemiyor. 70 milyonu ilgilendiriyor"
Sosyal taraflarla görüşmeden bir şey konuşmayacaklarını vurgulayan Çelik, bütün kanunu konuşmaya hazır olduklarını söyledi.
Bir gazetecinin "Geri adım atacak mısınız" sorusu üzerine Çelik, "Temel parametreler kaldırıldığı zaman reform efor olur" dedi. Sosyal taraflarla aralarında ciddi bir sorun olmadığını altını çizen Çelik, yarın sosyal taraflarla görüşeceklerini dile getirdi.

Bir gazetecinin AKP'nin kapatma süreci sosyal güvenlik reformunu etkileyecek mi sorusu üzerine Çelik, "Önümüzdeki hafta genel kurulda sosyal güvenlik reformunun görüşeceğiz" dedi. (ANKA)