Su tasarrufu için susuz pisuvar

Su tasarrufu için susuz pisuvar

Ankara (AA)- Su tasarrufu sağlayan fotoselli lavabo bataryaları, rezervuar sistemleri, musluk aparatları gibi yeni teknolojilere, son olarak "susuz pisuvarlar" eklendi.

Son yıllarda artan küresel ısınma nedeniyle azalan su kaynakları, bilim adamlarını suyu çok az kullanan veya hiç kullanmayan sistemleri geliştirmeye yöneltti.

Susuz pisuvarlar, özel bir teknikle preslenmiş fiber glass yüzeyi sayesinde kir tutmuyor, bakteri ve mikropları barındırmıyor ve koku yapmıyor. En önemli özelliği ise bu pisuvarlarda hiç su kullanılmıyor.

Nam Limited Şirketi Genel Müdürü Veysel Çolak, susuz pisuvarların Avrupa'da yaklaşık 10 yıldır kullanıldığını Türkiye'ye ise yeni getirildiğini söyledi.

Çolak, günde 50 kez kullanılan bir pisuvarda harcanan suyun yılda ortalama 150 tona ulaştığını belirterek, Ankara gibi su sıkıntısı yaşanan bir kentte bu rakamın oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Susuz pisuvarları bazı kurumlara, üniversitelere ve alışveriş merkezlerine ilk önce deneme amaçlı olarak taktıklarını anlatan Çolak, müşterilerin oldukça memnun kaldıklarını ifade etti.

Susuz pisuvarın içinde sudan daha hafif olan sıvı bir bariyer olduğunu anlatan Çolak, şöyle konuştu:

"Sıvı bariyer aynı bir yüzer kapak gibi etkili olup rahatsız edici kötü kokuların yayılmasını tamamen önler. İdrar sorunsuz bir şekilde kanalizasyona akar. Bu pisuvarlar suyla çalışan pisuvarlardan daha hijyeniktir çünkü mikrop ve bakterilerin üremesi için su gereklidir.

Pisuvarın özel yüzeyi sıvıyı tutmadığı için mikrop ve bakterilerin yaşama şansı yoktur."

Çolak, fiyatları 400 ile 600 avro arasında değişen susuz pisuvarların değişik renk ve modelleri bulunduğunu sözlerine ekledi.