HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Suat Kılıç kimdir?

Suat Kılıç, 23 Temmuz 1972'de Samsun'da dünyaya geldi. Baba adı Hüseyin ,Anne adı Elmas ‘tır. Çocukluğunu Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesine bağlı Yeşilköy'de geçirdi.

Suat Kılıç kimdir?

Suat Kılıç, İlköğrenimini Yeşilköy İlkokulu'nda, liseyi ise Samsun 19 Mayıs Lisesi'nde tamamladı . Suat Kılıç, Pilot olmak için Hava Harp Okulu'na başvurmasına rağmen, gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle sınavlara giremedi.Daha sonra üniversite tahsilini 1995'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı.[

Suat Kılıç, üniversiteden mezun olmadan bir süre önce Dünya Radyo'da bir gençlik programı sunmaya başladı. İki yıl süren radyo programcılığından sonra Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zekeriya Karaman tarafından televizyonda çalışma teklifi aldı.Burada iki yıl görev yaptıktan sonra NTV'ye geçerek Mirgün Cabas ve Banu Güven'in sunduğu 24 Saat adlı haber programının Ankara ayağını hazırladı. Suat Kılıç, 1999'da sabah programı sunucusu olarak Kanal D'ye geçti. Daha sonra parlamento muhabiri olarak Kanal D'nin meclis bürosunda çalışmaya başladı.

Avukat, hukukçu, sarı basın kartı sahibi gazeteci ve yazar; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Suat Kılıç, Dünya Radyo, Kanal 7, NTV ve Kanal D'de Program Yapımcısı, Sunucusu, Haber Müdürü ve Haber Editörü olarak görev yaptı.

Suat Kılıç, 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde 22. Dönem Samsun Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi.Bu dönemde; TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği ve AK PARTİ Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Suat Kılıç, bu göreviyle birlikte, AK PARTİ’nin aylık resmi yayın organı olan Türkiye Bülteni’nin de 6 yıl süreyle Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

Suat Kılıç, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem Samsun Milletvekili olarak ikinci kez TBMM’ye girDİ. AK PARTİ Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı, TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, AK PARTİ Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi KEİPA Üyeliği, Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Suat Kılıç, 2009 yılında AK PARTİ Grup Başkanvekilliğine getirildi. Görevi iki yıl sürdürdü.

12 Haziran 2011 seçimlerinde 24. Dönem Samsun Milletvekili olarak yeniden Parlamentoya giren Kılıç, 6 Temmuz 2011 tarihinde işbaşına gelen 61. Hükümet Kabinesinde Gençlik ve Spor Bakanı oldu.

İngilizce bilen Suat Kılıç, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Express


En Çok Aranan Haberler