Süreç bugün başlıyor

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın Ak Parti hakkında açtığı kapatma davasında süreç bugün başlıyor.

Ak Parti hakkında açılan kapatma davasında süreç hafta başında başlıyor. Yüksek Mahkeme heyeti önce iddianameyi inceleyek, eksiklik görmezse kabul edecek. İddianameyi ön savunma için Ak Parti'ye gönderecek.

Ak Parti ön savunmasını en geç 2 ay içinde yazılı olarak yapacak. Ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sunacak, bu görüş de Ak Parti'ye gönderilecek.

Yüksek Mahkeme bu aşamadan sonra bir gün belirleyecek ve tarafları sözlü olarak dinleyecek. Raportör davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Hazırlanan bu rapor Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılacak ve üyeler Başkan Haşim Kılıç'ın belirleyeceği günde toplanacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılması için nitelikli çoğunluğun yani 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekiyor.

Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesinin 8'ini 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer atadı. Başkan Haşim Kılıç ve kıdemli üye Sacit Adalı'yı 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Fulya Kantarcıoğlu'nu ise 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel atadı.

AKP kapatma davasında eğer Anayasa Mahkemesi'nden kapatma kararı çıkarsa, Gül siyaseten yasaklı olacak ama cumhurbaşkanlığına engel bir durum söz konusu olmayacak.

Anayasa'nın 69'uncu maddesi, "5 yıl süreyle yasaklanan kişi başka bir partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi, denetçisi olamaz" diyor.

Gül, cumhurbaşkanı seçildiğinde siyasi kimliğinden zaten arındığı için, yasaklı bile olsa, cumhurbaşkanlığını sürdürebilecek. Ama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilliği düşerse, başbakanlığı da düşmüş olacak.

Mahkeme yasak koyar ama milletvekilliğine dokunmazsa, Erdoğan bir partiye üye olamayacak ama bağımsız olarak milletvekilliği yapabilecek, isterse bağımsız başbakan da olabilir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Ak Parti milletvekilleri bugün Ak Parti Genel Merkezi'nde bir araya gelerek kapatma davasını görüşecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan kapatma davasının hemen ardından Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında toplanan parti yönetiminin yeni Anayasayı beklemeden mevcut Anayasa'da özellikle yargıyla ilgili bölümleri değiştirmeye hazırlanıyor. Bu konuyla ilgili olarak bugün milletvekillerinin de görüşleri alınacak.

Yeni Anayasa çalışmalarına da hız verecek olan Ak Parti'nin kapatma davasının ardından izleyeceği strateji de bugünki toplantıda ayrıntılarıyla ele alınacak. Toplantı Ak Parti Genel Merkezi'nde saat 13.00'de yapılacak.

Öte yandan partinin hukukçuları Anayasa Mahkamesi'ne sunulacak savunma için hazırlıklarına devam ediyor. Hukukçuların Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan ve bugün Ankara'ya gelecek olan Başbakan Erdoğan'a yapılan hazırlıklarla ilgili bir rapor sunmaları bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili iddianamenin kendilerine geldiğini belirterek, "71 kişi hakkında siyasi yasak isteniyor. Yasal süreci bugün başlatacağız" dedi.

Haşim Kılıç, iddianamede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da aralarında bulunduğu 71 kişi hakkında siyasi yasak istendiğini söyledi.

Kılıç, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı AK Parti'nin laikliğe aykırı fiillerinden dolayı odak olma suçundan kapatılma istemiyle dava açmıştır. Geç geldiği için herhangi bir işlem yapamadık. Pazartesi günü çoğaltarak üyelerimize dağıtacağız ve süreci başlatacağız" dedi.

Bir gazetecinin kaç kişi hakkında siyasi yasak isteniyor sorusuna Kılıç, "Dava dilekçesini tam anlamıyla okuyamadım ama sonuç itibariyle baktığımda 71 kişi hakkında kapatılması halinde siyasi yasak talebi var" dedi.

Kılıç, gazetecilerin sorusu üzerine, "Gül, Erdoğan ve Arınç'ı gördüm. Onun dışında bir inceleme yapmadım" cevabını verdi.

Partinin mal varlığına ilişkin ihtiyati tedbir kararı olup olmadığı sorusu üzerine Kılıç, "Böyle bir talep görmedim. Ayrıntılı bir şekilde inceleme yapacağız" dedi.

Kılıç, kapatma davasının yaklaşık 150-160 sayfa olduğunu sözlerine ekledi. Kılıç, gazetecilere sürecin nasıl işleyeceğini de anlattı.